Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PP-443/75/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/75/04
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego przy dostawie wewnątrzwspólnotowej złomu.


Stosownie do pisma z dnia 24.05.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w zakresie obowiązku podatkowego przy dostawie wewnątrzwspólnotowej złomu, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 5 w/w ustawy obowiązek podatkowy powtaje z chwilą otrzymania całości lub części zpłaty - z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych:
a/ niewsadowego, nie później jednak niż 20 dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości,
b/ wsadowego, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wysyłki złomu.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2-4.W przypadku, gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury – art. 20 ust. 2.
Jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części zapłaty – art. 20 ust. 3.

W przedmiotowym piśmie Spółka zapytuje, który artykuł ma zastosowanie czy art. 19 czy też art. 20.
Ustalenie obowiązku podatkowego wg art. 19 ust. 13 pkt 5 dotyczy wyłącznie dostawy złomu na terenie kraju, natomiast dostawa złomu do podatnika zarejestrowanego dla podatku od wartości dodanej na terenie Unii (poza Polską) będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i obowiązek podatkowy należy ustalać na podstawie art. 20 w/w ustawy.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1/ podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10 (kod VAT UE), na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
2/ podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, ze towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę jako dostawę na terytorium kraju – ust. 12.
Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, terminie późniejszym, niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej – ust. 13.

Z przdłożonej w tut. Urzędzie informacji wynika, że:
- Spółka wystawiła w dniach 29.04.2004r. i 30.04.2004r. faktury eksportowe dotyczące sprzedaży złomu kontrahentowi niemieckiemu,
- w/w towar opuścił teren Polski na początku maja 2004r.,
- w momencie wystawienia faktur oraz wysłania złomu Spółka nie otrzymała zapłaty,
- odbiorcą złomu jest Niemiec zarejestrowany dla podatku od wartości dodanej.

W tym wypadku mamy do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (towar został wywieziony po 1 maja 2004r.), obowiązek podatkowy od tej transakcji powstanie 15 czerwca 2004r. i Spółka zadeklaruje podatek należny od tej dostawy w deklaracji VAT- 7 za czerwiec 2004r.Stawka należnego podatku VAT wynosi 0%, gdyż z przedłożonej w dniu 09.06.2004r. informacji wynika, iż Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz towaru oraz potwierdzenie odbioru towaru przez kontrahenta niemieckiego.

W przedstawionej wyżej sytuacji wystawione faktury eksportowe nie mogą stanowić podstawy do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego wg art. 20, gdyż zostały wystawione przed dniem wejścia w życie art. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004r, faktury te wystawiono w celu udokumentowania eksportu, który nie nastąpił (towar wywieziono w maju i nie został objęty procedurą wywozu w wewnętrznym urzędzie celnym).

Reasumując powyższe - obowiązek podatkowy z tytułu wysyłki złomu powstaje 15 czerwca 2004r. i dostawa ta winna być ujęta w rozliczeniu deklaracji VAT-7 za czerwiec 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj