Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-40/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-40/04
Data
2004.06.07



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
świadczenie usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
1) Jakim dokumentem Spółka ma dokumentować sprzedaż w przedstawionym stanie faktycznym; w przypadku uznania, że dokumentem tym jest faktura VAT - jak określić stawkę VAT?2) Na kim istnieje obowiązek rozliczenia się z podatku VAT z tytułu wykonywanej przez Spółkę usługi: na niej, czy też na jej niemieckim kontrahencie?3) Czy istnieje możliwość odliczania podatku naliczonego, skoro działalność nie podlega przepisom o podatku VAT, a więc nie będzie wykazywana w deklaracji?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka przywozi z terenu Niemiec meble liczące ponad 100 lat (antyki), które są własnością jej kontrahenta z terenu Niemiec. Spółka dokonuje renowacji tych mebli i dostarcza je kontrahentowi. Za wykonaną usługę Spółka pobiera odpowiednie wynagrodzenie.

Zdaniem Spółki, miejscem wykonania tej usługi jest terytorium Niemiec (wypełnienie warunków z art. 28 ust. 7 i 8 ustawy). Ponadto Spółka zauważyła, że działalność ta nie jest ujęta w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa, co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie można jej również zakwalifikować jako usługę polegającą na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy, gdyż zgodnie z art. 83 ust. 7 tzw. „uszlachetnienie czynne" dotyczy „państw trzecich". Spółka wskazała, iż rodzaj wykonywanych przez nią usług (usługi wykonywane na terytorium kraju na towarach na rzecz podatnika VAT, przy czym towary te po wykonaniu usługi zostaną z powrotem przemieszczone do państwa członkowskiego, z którego zostały wywiezione) jest wyłączony z obowiązujących rozwiązań dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy, gdyż opisany przypadek wywozu towarów nie jest traktowany jako dostawa dla celów podatku VAT.

Pytanie Spółki brzmi:

  1. Jakim dokumentem Spółka ma dokumentować sprzedaż w przedstawionym stanie faktycznym; w przypadku uznania, że dokumentem tym jest faktura VAT - jak określić stawkę VAT?
  2. Na kim istnieje obowiązek rozliczenia się z podatku VAT z tytułu wykonywanej przez Spółkę usługi: na niej, czy też na jej niemieckim kontrahencie?
  3. Czy istnieje możliwość odliczania podatku naliczonego, skoro działalność nie podlega przepisom o podatku VAT, a więc nie będzie wykazywana w deklaracji?

Zdaniem Spółki winna ona wystawiać fakturę VAT ze stawką 0%. Obowiązek podatkowy na terenie Niemiec winien spoczywać na kontrahencie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług na rzecz kontrahenta niemieckiego. W przedstawionej sytuacji podstawą jest zatem ustalenie miejsca świadczenia powyższych usług przez Spółkę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie natomiast z treścią art. 28 ust. 7 i 8 ustawy, w przypadku usług tych, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, naktórym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Jednocześnie w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Z pisma Spółki wynika, że warunki przewidziane w cyt. wyżej art. 28 ust. 7 i 8 ustawy zostały spełnione, zatem - jak słusznie wskazała Spółka - miejscem świadczenia usług w przedstawionym stanie faktycznym jest terytorium Niemiec. W konsekwencji usługi te nie będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce, z czego nie wynika jednak automatycznie - jak wskazuje Spółka w swoim piśmie - że obowiązek rozliczenia się z podatku VAT z tytułu wykonywanej przez Spółkę usługi spoczywa na kontrahencie niemieckim.

Powołane wyżej przepisy regulują bowiem zagadnienie miejsca świadczenia usług, nie precyzują natomiast, na kim ciąży obowiązek odprowadzenia podatku z tego tytułu - zagadnienie to regulują w przedmiotowej sprawie przepisy obowiązujące w Niemczech, tam bowiem jest miejsce świadczenia tej usługi (choć oczywiście przepisy prawa niemieckiego mogą przewidywać rozliczenie podatku VAT przez nabywcę usługi, tj. kontrahenta niemieckiego). Nie ulega wątpliwości, że miejscem świadczenia usług jest w przedmiotowej sprawie terytorium Niemiec i usługi te nie będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce.

Jednocześnie stosownie do treści art. 106 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek wystawiania faktur VAT istnieje również w przypadku świadczenia usług dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. W tej sytuacji zatem Spółka ma obowiązek wystawić fakturę VAT. Zgodnie z treścią § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura ta powinna zawierać dane określone w § 12 powołanego rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Ponadto faktura ta powinna zawierać również numer, pod którym nabywca usługi - a więc kontrahent niemiecki jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju (tzn. na terytorium Niemiec).

Jednocześnie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przewiduje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju i podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W przypadku spełnienia powyższych warunków, Spółce będzie zatem przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zagadnienie zwrotu podatku naliczonego w takiej sytuacji zostało uregulowane w art. 87 ust. 5 i ust. 4 pkt 2 ustawy.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj