Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0298/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0298/04
Data
2004.07.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona --> Pełnomocnictwo


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
pełnomocnictwo
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy pracownik spółki jest upoważniony do wskazania swoich danych i podpisania się na de-klaracjach sporządzanych dla zleceniodawców w następujących pozycjach:· na deklaracji CIT-2 w pozycjach: 52, 53 i 54,· na informacji PIT-11 w pozycji 75,· na deklaracji PIT-4 w pozycji 82?


Spółka z o.o., będąca biurem rachunkowym, prowadzi księgi rachunkowe osób prawnych. Zgodnie ze standardową umową o świadczenie usług finansowo-księgowych spółka wykonuje na rzecz swoich zleceniodawców następujące usługi:

  • finansowo-księgowe obejmujące m.in.:
  • wpływ, rejestrację i akceptację faktur,
  • weryfikacje i księgowanie,
  • sporządzanie deklaracji CIT (w tym: ustalenie wyniku finansowego, wyłączenie kosztów nie -- - stanowiących kosztów uzyskania przychodów, obliczenie podatku, wypełnienie druku deklara-cji),
  • kadrowo-płacowe obejmujące m.in. rozliczanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycz-nych na druku PIT-4, PIT-8B, a także sporządzanie deklaracji PIT-11.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Ustawodawca w treści art. 25 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nałożył na podatników obowiązek składania deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego (CIT-2). Na płatniku zaś ciąży obowiązek wynikający z treści art. 38 ust. 1, art. 42 ust. 1 oraz art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) składania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) oraz informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowym (obowiązujący w 2003r. PIT-11). Ponadto w myśl art. 31 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) osoby prawne (...) będące płatnikami (...) są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podat-kowemu pobranych kwot (...).

Przepisy prawa podatkowego (ani materialnego ani proceduralnego) nie określają, czy dekla-racje podatkowe powinny być składane (podpisywane) jedynie osobiście przez podatników lub płat-ników, czy też w ich imieniu może to zrobić odpowiednio umocowany pełnomocnik. W sprawach nie uregulowanych w przepisach prawa podatkowego należy zaś stosować odpowiednio przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm). Z treści art. 95 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikają-cych z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w celu wyeliminowania nadmiernego formalizmu, zasadne jest przyjęcie, że zarówno sporządzenie, jak i złożenie (podpisa-nie) deklaracji podatkowych może być dokonane nie tylko osobiście przez podatnika lub płatnika, ale również przez działającego w ich imieniu pełnomocnika, pod warunkiem złożenia pełnomocnic-twa, z którego zakresu wynikać będzie w sposób niebudzący wątpliwości umocowanie pełnomocni-ka do podpisywania i składania deklaracji dotyczących konkretnych podatków.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka z o.o. jest upoważniana przez podmioty zlecające do sporządzania deklaracji CIT-2, w tym do ustalania wyniku finansowe-go, wyłączania kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, obliczania podatku i wy-pełniania druku deklaracji. Stąd też w deklaracji tej w pozycji 52, dotyczącej wskazania imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej za podanie wymaganych danych oraz w pozycji 53, dotyczącej podania imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku, spółka z o.o. powinna wpisać dane upoważnionych do podanych czynności pracowników spółki faktycznie je wykonują-cych.

Odnosząc się natomiast do pozycji 54 w deklaracji CIT-2, dotyczącej podpisu i pieczątki osoby lub osób uprawnionych - zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem - do zarządzania jednostką, należy stwierdzić, że spółka jako podmiot nieumocowany do zarządzania jednostką nie może wypełnić podanej rubryki.

Z kolei wzory informacji PIT-11 w pozycji 75 i deklaracji PIT-4 w pozycji 82 wymagają podania imienia i nazwiska oraz złożenia podpisu osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podmioty zlecające spółce z o.o. prowa-dzenie ksiąg rachunkowych, upoważniają je do dokonania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc zasadnym jest podawanie w podanych powyżej pozycjach PIT-11 i PIT-4 danych personalnych i podpisów pracowników spółki, do obowiązków których faktycznie należy wykony-wanie tych czynności. Na marginesie należy zauważyć jednocześnie, iż powierzenie przez płatnika wykonywania tych funkcji organizacyjno-technicznych spółce z o.o. nie oznacza, że spółka ta staje się przez to płatnikiem osób prawnych zlecających jej dokonywanie tych czynności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj