Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBI/423/144/04/IL
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBI/423/144/04/IL
Data
2004.09.10



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
umorzenie warunkowe
umowa cywilnoprawna
umowa warunkowa
warunek



Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka ma wątpliwości, związane z możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości spłaty umorzonych zobowiązań wobec dostawcy materiałów i towarów, zaliczonych wcześniej do przychodów podatkowych.

Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki wynikające z dostaw materiałów i towarów, a następnie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.), zaliczyła wartości umorzonych zobowiązań z tego tytułu do przychodów podatkowych.

Na podstawie przedłożonych dokumentów – porozumień dotyczących spłaty i umorzenia zadłużenia ustalono, iż nie stanowiły one podstawy do zaliczenia do przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) powołanej powyżej ustawy.

W zapisie punktu 2 porozumienia (umowy) dotyczącej spłaty zadłużenia z dnia 15.12.2001 r. strony określiły warunki, jakie muszą być spełnione, aby porozumienie doszło do skutku. W punkcie 4 zawarto stwierdzenie, że w sytuacji, gdy Spółka nie spełni warunku dotyczącego zadłużenia na koniec 2003 r. - tzn. zadłużenie to przekroczy 500.000,00 EURO porozumienie traci moc. W związku z tym zapisem należy przyjąć, iż dopiero na koniec 2003 r. można było uznać, czy to porozumienie wchodzi w życie. Spełnienie warunków było podstawą do zmniejszenia zadłużenia. Umowa zawierała więc warunek zawieszający, określony w art. 89 ustawy - kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Zgodnie z tym artykułem powstanie skutków czynności prawnej jaką była zawarta umowa zostało uzależnione od zdarzeń przyszłych i niepewnych.

Na podstawie powyższego należy uznać, że Spółka nieprawidłowo zaliczyła do przychodów wartość umorzonych zobowiązań, gdyż umorzenie to nie nastąpiło. Nie ma więc podstaw do zaliczenia wartości spłacanych zobowiązań do kosztów uzyskania przychodów.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku porozumienia dotyczącego umorzenia zadłużenia z dnia 26.03.2003 r. W porozumieniu tym strony zawarły warunki, których spełnienie było podstawą do zmniejszenia zadłużenia. Niespełnienie tych warunków powodowało, iż porozumienie traciło ważność. W związku z tymi zapisami należy przyjąć, iż dopiero na koniec 2003 r. można było uznać, czy to porozumienie wchodzi w życie. Spełnienie warunków było podstawą do zmniejszenia zadłużenia. Umowa zawierała więc warunek zawieszający, określony w art. 89 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym artykułem powstanie skutków czynności prawnej jaką była zawarta umowa zostało uzależnione od zdarzeń przyszłych i niepewnych.

Na podstawie powyższego należy uznać, że Spółka nieprawidłowo zaliczyła do przychodów wartość umorzonych zobowiązań, gdyż umorzenie to nie nastąpiło. Nie ma więc podstaw do zaliczenia wartości spłacanych zobowiązań do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj