Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mogilnie
PP-443-16/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-16/04
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Mogilnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
przewłaszczenie
sprzedaż wierzytelności
syndycy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż tych przewłaszczonych środków trwałych (np. urządzeń technicznych) i obrotowych (np. zapasów towarów handlowych) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak, to według jakich stawek.


Odpowiadając na pismo z dnia 10 lipca 2004 r., (wpł. 14 lipca 2004 r.) dotyczące pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia się, co następuje.

Jako Syndyk Przedsiębiorstwa Rolnego ,,...” wyprzedaje Pan składniki majątkowe tego przedsiębiorstwa. Wśród tych składników znajdują się przewłaszczone na rzecz banku środki trwałe. Prosi Pan o wyjaśnienie, czy sprzedaż tych przewłaszczonych środków trwałych (np. urządzeń technicznych) i obrotowych (np. zapasów towarów handlowych) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak, to według jakich stawek.

Pana zdaniem nie podlega. Uzasadnia Pan swoje stanowisko stwierdzając, że zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 z 1993 r. poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegało wydanie towaru lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności lub też w zamian za świadczenia pieniężne. W nowej, obowiązującej od 1 maja 2004 r. nie może doszukać się Pan odpowiedniego przepisu, który normowałby kwestię opodatkowania wydania przewłaszczonych towarów bankowi (kredytodawcy).

Działalność syndyka polega na objęciu majątku upadłego, zarządzaniu nim i przeprowadzeniu jego likwidacji poprzez sprzedaż ruchomości i nieruchomości wchodzących w skład masy upadłościowej. Działalność ta prowadzona jest w imieniu i na rachunek upadłego, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Na skutek upadłości upadły nie traci bowiem osobowości prawnej ani prawa własności do majątku.

Sprzedaż majątku upadłego w toku likwidacji była zgodnie z art. 2 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wykonywaniem czynności tam wymienionych i podlegała opodatkowaniu.

Działalność ta także obecnie, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r. poz. 535) podlega opodatkowaniu, gdyż mieści się w kategorii czynności wymienionych w jej art. 5.

W odniesieniu do kwestii opodatkowania przewłaszczonych na rzecz banku składników majątkowych upadłego należy wskazać, że zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą wydanie rzeczy przewłaszczonej wierzycielowi zawiera się w czynnościach określonych w art. 7 ust. 1, tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zatem wydanie przewłaszczonej rzeczy wierzycielowi, a także sprzedaż tej rzeczy przez bank będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, pod warunkiem że wydana rzecz jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 nowej ustawy. W związku z tym konieczne będzie udokumentowanie tej czynności poprzez wystawienie faktury VAT i ujęcie jej w ewidencji sprzedaży oraz deklaracji VAT-7.

Stawka podatku określona na fakturze dokumentującej przekazanie przedmiotu przewłaszczenia, powinna być właściwa dla danego towaru.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj