Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
PP/443-12/JC/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-12/JC/04
Data
2004.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy w związku z tym MZWiK może dokonywać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od zakupionych do w. w samochodów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu zgodnie z art.88 ust.1 pkt.3 nowej ustawy o VAT (ustawa z 11.03 .2004r o podatku od towarów i usług - Dz.U.Nr 54 poz.535) na podstawie pisma zakładu MAN - STAR TRUCKS Sp. z o.o Starachowice z dn. 12.07.2004r ?Naszym zdaniem przysługuje nam prawo odliczenia podatku VAT związanego z przedmiotowymi zakupami.


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.07.2004 dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa wart. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy. W związku z powyższym odliczenie podatku naliczonego nie jest możliwe w odniesieniu do paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru przewidzianego w ust. 3 art. 86:

Dł = 357 kg + n x 68 kg, gdzie Dł - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Biorąc pod uwagę brzmienie ust. 5 art. 86 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. W ust. 5 art. 86 ustawodawca przewidział również, iż pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje samochody STAR 3 W 200 rok produkcji 1979 o ładowności 4.000 kg, ilość miejsc w kabinie 2 oraz STAR 200 rok produkcji 1989 o ładowności 6.000 kg, ilość miejsc w kabinie 2. Samochody te nie posiadają świadectwa homologacji bądź decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Z przytoczonych powyżej przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy.

Biorąc pod uwagę wykładnię celowościową powołanych przepisów w opinii tut. organu podatkowego należy uznać, iż ustawodawca nie zamierzał pozbawić wszystkich podatników nie posiadających wyciągu ze świadectwa homologacji, bądź decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliw służących do napędu tych pojazdów. Wiązałoby się to bowiem z nieracjonalną sytuacją, w której właściciele pojazdów typowo ciężarowych nie mogliby korzystać z ww. uprawnienia.

Posiadane przez jednostkę samochody spełniają ustawowe wymogi dotyczące ładowności i znacznie je przewyższają.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż podatnikowi będzie przyysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów będących przedmiotem zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj