Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
III-2/005wip-22/VAT/04/JK/RP
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/005wip-22/VAT/04/JK/RP
Data
2004.09.24



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług
rozliczanie (rozliczenia)
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Przedmiotem pytania zawartego w piśmie Podatnika w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług jest prowadzenie ewidencji zakupów i sprzedaży dla potrzeb podatku od towarów i usług przez ustanowionego zarządcę sądowego nieruchomości.


W związku z informacją udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) pismem z dnia 28.07.2004 r. Nr II-1/423/7/04/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając na podstawie art. 14b w/w ustawy po przeanalizowaniu treści pytania i udzielonej przez organ pierwszej instancji informacji, przekazuje zmienioną w części treść informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Tut. organ wyjaśnia, iż zgodnie z powołanym powyżej art. 14b § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa dyrektor izby skarbowej jak i dyrektor izby celnej obowiązani są do dokonania zmiany udzielonej informacji, jeżeli stwierdzą, że jest ona nieprawidłowa. Z cytowanego przepisu wynika, że sprawdzenie prawidłowości informacji i jej ewentualna zmiana jest dokonywana przez organy podatkowe drugiej instancji z urzędu bez konieczności występowania przez podatnika z wnioskiem o zmianę informacji podatkowej udzielonej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Zgłoszone przez Spółkę zapytanie z dnia 30.06.2004 r. dotyczyło m.in. sposobu rozliczeń podatkowych w podatku od towarów i usług dokonywanych przez zarządcę nieruchomości wspólnej.

Udzielając odpowiedzi na zapytanie Podatnika pismem z dnia 28.07.2004 r. organ pierwszej instancji stanął na stanowisku, iż zarządca nieruchomości stanowiącej współwłasność, działający we własnym imieniu i na własny rachunek, uprawniony jest do otrzymywania faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług oraz do wystawiania na najemców dokumentów sprzedaży związanych ze świadczeniem usług najmu lokali, dotyczących obciążenia najemców z tytułu czynszu najmu, zużycia energii, wywozu śmieci itp. Zatem zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego zarządca sądowy nieruchomości stanowiącej współwłasność obowiązany jest do ewidencjonowania i rozliczania w deklaracji VAT-7 podatku od towarów i usług z tytułu czynności związanych ze sprawowanym zarządem.


Jednakże Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie podziela stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście w powołanym zakresie.

Na wstępie należy wskazać, iż instytucja zarządcy nieruchomości wyznaczonego przez sąd jest uregulowana w art. 203 i 269 Kodeksu cywilnego oraz w art. 931 do 941 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z powyższymi przepisami, zadaniem zarządcy nieruchomości jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki nieruchomości w ramach zwykłego zarządu. Czynności wykraczające poza zakres zwykłego zarządu wymagają zgody stron lub sądu. Zarządca ma prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości i spieniężać je. W sprawach wynikających z zarządu nad nieruchomością zarządca może pozywać lub być pozywanym. Możliwość zaciągania zobowiązań jest ograniczona do wysokości jaka może być zaspokojona z dochodów z nieruchomości.

Z powyższego zatem wynika, iż zarządca sądowy działa w imieniu i na rzecz współwłaścicieli nieruchomości z polecenia sądu. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz współwłaścicieli. Podatnikami podatku powstałego wskutek przeprowadzonych przez zarządcę sądowego, w imieniu i na rzecz współwłaścicieli transakcji, w dalszym ciągu są współwłaściciele nieruchomości. Konkludując zarządca sądowy nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w powołanym zakresie. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu wyżej wymienionych transakcji spoczywa na współwłaścicielach nieruchomości. Zarządca sądowy wykonujący czynności zarządu nieruchomością, zgodnie z art. 940 Kodeksu postępowania cywilnego, z dochodów z nieruchomości pokrywa w ustalonej w tym przepisie kolejności, określone zobowiązania. Jednakże należy pamiętać, iż zarządca jest oczywiście podatnikiem z tytułu wykonywanych czynności zarządu, za które pobiera wynagrodzenie.

Równocześnie tutejszy organ powiadamia, że zastosowanie się Podatnika do informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego – do momentu otrzymania niniejszego pisma – nie może mu szkodzić. W takim przypadku zastosowanie znajduje przepis art. 14 § 3 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj