Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PP/443/I-37/04/111062/2004
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/I-37/04/111062/2004
Data
2004.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy usługi transportu wewnątrzunijnego, które zostały rozpoczęte w kwietniu 2004 r. a zakończone w maju 2004 r. winny być rozliczone wg unormowań zawartych w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) czy nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ?


Sposób opodatkowania usług transportu towarów uregulowany jest w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przepisach art. 28 ust. 1-3. Przepisy te weszły w życie dnia 1 maja 2004 r. - zgodnie z postanowieniem przepisu art. 176 pkt 3 cyt. ustawy.

Jednocześnie na mocy art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - z dniem 1 maja 2004 r. traci moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), z wyłączeniem art. 9, który traci moc z dniem, o którym mowa w art. 176 pkt 2.

W zakresie usług transportowych nie zostały wydane przepisy przejściowe.

W świetle powyższego nie jest zatem możliwe stosowanie po dniu 30 kwietnia 2004 r. przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., która utraciła swą moc prawną, podatnik winien natomiast od dnia 1 maja 2004 r. stosować się do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r.

Nadmienić należy, że podatnik świadczący usługi transportu wewnątrzwspólnotowego nie jest obowiązany do rejestracji jako podatnik VAT UE. Zaś fakt, czy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej poda numer VAT UE świadczącemu usługę, ma wpływ na sposób opodatkowania tej usługi.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, co do zasady miejscem świadczenia usługi (i zarazem opodatkowania) jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ust. 1 ww. ustawy o VAT). Jeżeli jednak nabywca tej usługi podał - dla tej czynności - świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia (a co za tym idzie opodatkowania) tej usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer (art. 28 ust. 3).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj