Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-27/04
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-27/04
Data
2004.06.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
sprzedaż
towar używany



Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.1998 r. – obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie miało zastosowania jedynie do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż stanowiła przedmiot działalności gospodarczej podatnika.

W analizowanym przypadku zakupiono samochód ciężarowy uniwersalny Peugeot Partner o ładowności 800 kg z homologacją ciężarową wg rachunku uproszczonego VAT IN Nr 1998/KA/00004 z dnia 31.12.1998 r. – a zatem ograniczenie zawarte w ww. przepisie nie miało zastosowania, co oznacza, że nabywcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego.

Podatnik figuruje w ewidencji podatników podatku od towarów i usług Urzędu od dnia 01.10.1996 r. do nadal. W dniu dokonania zakupu przedmiotowego samochodu Podatnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą był podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem sprzedający winien w analizowanym przypadku wystawić fakturę VAT, zamiast rachunku uproszonego.

Zgodnie bowiem z § 37 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024) obowiązującego na dzień 31.12.1998 r. – do otrzymania faktur uprawnieni byli zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, jeżeli nie korzystali ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy oraz nie wykonywali wyłącznie czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnionych przepisami wydanymi na podstawie art. 47 ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 r.

A zatem nie znajduje się przesłanek, które uniemożliwiały obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu w trybie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o VAT bowiem możliwość taka istniała, a Podatnik z niej nie skorzystał.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o VAT obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. zwolniona była od podatku od towarów i usług sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W art. 4 pkt 7 lit b ww. ustawy – przez towar używany rozumie się pozostałe towary tj. inne niż budynki i budowle, których okres używania przez podatnika dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązującej od dnia 01.05.2004 r. - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W art. 43 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o VAT podano, że przez towary używane , o których mowa w ust 1 pkt 2 rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

A zatem brak przesłanek prawnych do zastosowania zwolnienia przedmiotowego w tejże sprawie.

Tut. Organ podatkowy informuje, że w kwestii prawidłowego zaklasyfikowania przedmiotowego samochodu do właściwego symbolu PKWiU właściwym rzeczowo jest organ statystyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj