Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/168/2004
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/168/2004
Data
2004.08.09



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
odroczenie
odroczenie terminu
odsetki
świadczenie usług
termin płatności
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Podatnik nalicza ustawowe odsetki od wierzytelności powstałej wskutek realizowania umowy cywilnoprawnej na dostawę. Dłużnik zwrócił się o częściowe zwolnienie z długu przez obustronne porozumienie, w którym to przedstawione zostały warunki i zasady spłaty odsetek za zwłokę należnych z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań za przedmiot dostawy wynikających z faktur VAT. W związku z tym Podatnik ma wątpliwości co do skutków podatkowych wynikających z przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, opisanego wyżej zachowania w stosunku do dłużnika, przy uwzględnieniu faktu, iż obie strony są podatnikami podatku VAT.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie strony z dnia 7.06.2004 r. (znak: EC/BR/61/04/366, data wpływu 8.06.2004 r.) dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowym zapytaniu wynika, że podatnik nalicza ustawowe odsetki od wierzytelności powstałej wskutek realizowania umowy cywilnoprawnej na dostawę. Dłużnik zwrócił się o częściowe zwolnienie z długu przez obustronne porozumienie, w którym to przedstawione zostały warunki i zasady spłaty odsetek za zwłokę należnych z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań za przedmiot dostawy wynikających z faktur VAT. W związku z tym podatnik ma wątpliwości co do skutków podatkowych wynikających z przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, opisanego wyżej zachowania w stosunku do dłużnika, przy uwzględnieniu faktu, iż obie strony są podatnikami podatku VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1).

Co do zasady czynność udzielenia odroczenia płatności na nabywany towar w zamian za odsetki może być uznana za świadczenie odpłatnej usługi finansowej, która zwolniona jest z podatku od towarów i usług (załącznik nr 4 do ustawy, poz. 3. Jeśli jednak odroczenie płatności udzielone jest jedynie do momentu wydania towarów, to wówczas odsetki za odroczenie, nawet jeśli by były ustalone odrębnie, składają się na podstawę opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy.

Stosownie do zapisu art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Biorąc więc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu, opisane w przedmiotowym zapytaniu zachowanie podatnika w stosunku do dłużnika stanowi rodzaj tzw. kredytu kupieckiego, a odsetki z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań pobrane po dostawie nie stanowią zapłaty za towar czy usługę i nie składają się na podstawę opodatkowania dostawy towaru, a czynność taka traktowana jest jak odpłatna usługa finansowa, która podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług (załącznik nr 4 do ustawy, poz. 3).

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika oraz w oparciu o stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj