Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-914/04/CIP/01
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-914/04/CIP/01
Data
2004.08.02



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
paragony
przedpłaty
zadatek


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, jakie informacje musi zawierać paragon fiskalny dokumentujący przyjęcie zadatku, oraz czy paragon może zawierać tylko nazwy towaru takie jak np.: zadatek na sofę, zadatek na stół, czy muszą być podane również szczegółowe parametry dotyczące funkcji wyrobu, grupy materiału?


Spółka jest przedsiębiorstwem produkcyjno-handlowym. Produkuje i sprzedaje meble tapicerowane jako własne wyroby, oraz elementy wystroju wnętrz jako towary handlowe. Prowadzi sprzedaż hurtową na rzecz podmiotów gospodarczych jak również sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych jest ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Z dniem 1 maja 2004r. na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podatnik jest zobowiązany w przypadku, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzyma część należności w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę do zaewidencjonowania tej operacji na kasie rejestrującej.


Ocena prawna stanu faktycznego .


Stosownie do postanowień art. 19 ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 54 poz.535) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Natomiast stosownie do postanowień art. 29 ust.1 i 2 podstawą opodatkowania jest obrót, a w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż podatnik sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonuje za pomocą kas rejestrujących. A zatem, również obowiązany jest do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego w przypadku pobrania zadatku.

W §4 ust 1 pkt.6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108 poz. 948 z późn. zm.) zostały określone wymagania dotyczące paragonów fiskalnych emitowanych przez kasę.

Z przepisu tego wynika, iż paragon fiskalny musi zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych- adres siedziby podatnika,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  • numer kolejny wydruku,
  • datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • ilość i wartość sprzedaży,
  • wartość sprzedaży, kwot podatku według poszczególnych stawek,
  • wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,
  • łączną kwotę podatku,
  • łączną kwotę należności,
  • kolejny numer paragonu fiskalnego,
  • kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera (przy więcej niż jednym stanowisku kasowym),
  • logo fiskalne oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej.

Wszystkie informacje zawarte w paragonie powinny być podane w w/w kolejności. Nazwa towaru lub usługi na paragonie musi być tak skonstruowana , aby można było na tej podstawie dokładnie określić zakupiony towar.

A zatem, odpowiadając na zadane pytanie, należy stwierdzić, iż paragon fiskalny musi zawierać wszystkie informacje wymienione wyżej. Natomiast może również przy nazwie towaru być umieszczona informacja „zadatek na sofę”, „zadatek na stół” i nie musi być zawarta informacja o szczegółowych parametrach dotyczących funkcji wyrobów czy też grupy materiału z jakiego zostały wykonane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj