Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-P/423/9/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-P/423/9/04
Data
2004.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
dotacja
następstwo prawne
odpisy amortyzacyjne
sukcesja
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy Spółka, amortyzując środek trwały po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej (posiadającego status zakładu pracy chronionej, na który to środek osoba fizyczna otrzymała z PFRON-u dotację (zwrot kosztów zakupu), jest zobowiązana do stosowania przepisów art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu Podatnika, przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną (posiadające status zakładu pracy chronionej) z dniem 1 stycznia 2004r. zostało jako całość wniesione aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest również zakładem pracy chronionej.

Jednym z elementów składowych aportu była maszyna, której zakup w 2003r. został częściowo sfinansowany z dotacji, przyznanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotacja miała więc miejsce w okresie, gdy przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą podlegającą przepisom ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Majątek trwały wniesiony aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyceniony został według wartości rynkowej.

Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy naliczając amortyzację maszyny, o której mowa wyżej, winna uwzględnić przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15. lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), tj. nie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisu amortyzacyjnego, odpowiadającego kwocie dotacji otrzymanej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej w 2003r.?

Zdaniem Podatnika przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku od osób prawnych nie ma w tym przypadku zastosowania.

Tutejszy organ podatkowy w wyniku analizy faktów przedstawionych przez Podatnika podziela jego zdanie.

Zawiązana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nie jest następcą podatkowoprawnym przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną.

Dotacja na zakup maszyny udzielona przez PFRON w 2003r. dotyczyła konkretnego adresata, tj. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Powstała z dniem 1 stycznia 2004r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest nowym podmiotem gospodarczym i nie jest sukcesorem podatkowym przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, zatem nie dotyczą jej w żaden sposób ograniczenia wynikłe z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj