Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-44-3/2004
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-44-3/2004
Data
2004.09.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz
fundusz świadczeń socjalnych
koszt
koszty uzyskania przychodów
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup aparatu cyfrowego lub kamery na potrzeby pracowników?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. nr 137 poz.926 ze zm. / w odpowiedzi na pismo z dnia 8 września 2004 r., dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu rozdysponowania środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, informuje jak poniżej.

Zgodnie z treścią art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cytowanej ustawy.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak:
a) podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy
b) odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Ponadto w świetle przepisu art. 23 ust.1 pkt 42 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Obowiązek lub możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej, regulują przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych /Dz. U. z 1996 r. nr 70 poz.335 ze zm./.

Z wniosku Pana wynika, że zamierza Pan ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie wykorzystanych w ubiegłym roku, zakupić na potrzeby pracowników cyfrowy aparat fotograficzny lub kamerę i ma Pan wątpliwości co do zasadności takiego rozdysponowania środków funduszu.

W świetle ww. przepisów należy stwierdzić, że do kosztów uzyskania przychodów jednostki mogą być zaliczone odpisy dokonywane na fundusz świadczeń socjalnych nie natomiast wydatki dokonywane z tego funduszu.

Zaznaczyć jednak należy, że jednostka jest zobowiązana działać w oparciu i zgodnie z obowiązującymi ją przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w myśl których pracodawca jest zobowiązany przeznaczać środki z tego funduszu na finansowanie działalności socjalnej. Określenie „działalność socjalna”, zgodnie z przepisami art. 2 ww. ustawy, oznacza natomiast usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych ustawą.
Równocześnie przepisy art. 8 ust. 2 tej ustawy wskazują, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, z uwzględnieniem ust.1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalonym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

W związku z powyższym, zdaniem tutejszego organu podatkowego, ocena zasadności sposobu rozdysponowania środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup cyfrowego aparatu fotograficznego lub kamery oraz ocena czy wydatek taki mieści się w ramach usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, czy też sportowo-rekreacyjnej uzależniona jest od wewnętrznego regulaminu obowiązującego w zakładzie.

Niewątpliwie natomiast sam wydatek na zakup aparatu cyfrowego czy też kamery nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj