Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-724/04/CIP/01
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-724/04/CIP/01
Data
2004.08.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
świadczenie usług
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1.Czy w/w działalność gospodarcza podlega po dniu 1 maja 2004 roku opodatkowaniu podatkiem VAT;2.Czy świadczenie wyłącznie usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 85.1 wiąże się z obowiązkiem prowadzenia ewidencji VAT. W ocenie podatnika działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu w/w usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ponieważ usługi te zostały wymienione w Załączniku Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jako usługi zwolnione, a ponadto wartość obrotu z tytułu świadczenia w/w usług w 2003 roku oraz w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004 roku nie przekroczyła 10.000 euro.


Podatnik podał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą wyłącznie na świadczeniu usług zaklasyfikowanych przez urząd statystyczny do grupowania o symbolu PKWiU 85.1 „pozostała działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego”.

Z tytułu prowadzenia w/w działalności gospodarczej podatnik uzyskał obrót: 7.469,- zł w 2003 roku i 5.439,- zł w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2004 roku.


Ocenia prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług rozumie się przy tym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art.8 ust.1 i ust. 3 ustawy VAT).

Zgodnie z art. 15 ust.1 w/w ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą rozumie się przy tym - zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy VAT - wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 3 pkt 1 ustawy VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w Załączniku Nr 4 do ustawy.

W poz.9 w/w Załącznika wymienione zostały usługi PKWiU 85 z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Stosownie natomiast do zapisu art.109 ust.3 ustawy VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art.43 i 82 ust.3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art.120 ust.15, art.125, art.134, art.138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Mając na uwadze wyżej przedstawione przepisy, pytania podatnika oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, że:

  • świadczenie przez podatnika wyłącznie usług zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 85.1 jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2 ustawy VAT (samodzielnie przez niego prowadzoną, polegającą na odpłatnym świadczeniu usług w rozumieniu art.8 ust.1 i ust.3 tej ustawy);
  • w/w działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy VAT;
  • świadczenie usług PKWiU 85.1 podlega zwolnieniu przedmiotowemu od podatku VAT na podstawie art.43 ust.3 pkt 1 ustawy VAT co oznacza, że podatnik świadczący te usługi nie ma obowiązku naliczania i odprowadzania do budżetu podatku VAT z tytułu ich świadczenia;
  • podatnik świadczący wyłącznie usługi zwolnione od podatku VAT przedmiotowo na podstawie art.43 ust.3 pkt 1 ustawy VAT (w tym usługi PKWiU 85.1) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3 ustawy VAT ze względu na zawarte w tym przepisie wyłączenie.

Podkreślenia wymaga jednak, że dla zastosowania przy odpłatnym świadczeniu usług zwolnienia przedmiotowego decydujące znaczenie ma prawidłowe zaklasyfikowanie świadczonych usług do grupowania PKWiU. Prawidłowej klasyfikacji usług podatnik powinien dokonać we własnym zakresie lub - w przypadku trudności - może zwrócić się do właściwego organu statystycznego z wnioskiem o zaklasyfikowanie świadczonych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj