Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy
PD-I/2-005/3/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/2-005/3/04
Data
2004.08.18



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu wierzytelnościami. Środki pochodzące z pożyczki krótkoterminowej przeznaczyła na zakup wierzytelności. Z tytułu pożyczki ponosi wydatki w postaci odsetek i prowizji. Czy zapłacone odsetki od pożyczki i uregulowana w całości prowizja mogą być kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, czy też stanowią koszty ściśle związane z nabywaną wierzytelnością ?


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Za koszt uzyskania przychodów mogą być zatem uznane tylko takie wydatki, które spełniają jednocześnie dwa warunki:
- są poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
- nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
W konsekwencji podatnik może odliczyć wszelkie poniesione wydatki pod warunkiem, że udowodni ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli że ich poniesienie będzie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz w sytuacji, gdy nie znajdują się one w katalogu wydatków nie uznanych za koszt uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są kosztem uzyskania przychodów wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Do wydatków na nabycie wierzytelności w celu ich sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - usług o charakterze finansowym, podobnie jak na nabycie papierów wartościowych stanowiących przedmiot obrotu, zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim nabyciem, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie tych wierzytelności.

Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie wierzytelności od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na działalność gospodarczą podatnika (tu: poprawę bieżącej płynności finansowej Spółki). Odsetki od takich pożyczek i kredytów niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też koszty zaciągniętej pożyczki, tj. odsetki oraz prowizja, które wystąpiły ze względu na zaciągnięcie pożyczki nie traktuje się jako wydatków na nabycie wierzytelności, lecz jako zapłatę za udzielenie pożyczki, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, stosownie do postanowień przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj