Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/262/JŁ/131/04
z 21 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/262/JŁ/131/04
Data
2004.09.21



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
łączenie spółek
podatek dochodowy od osób prawnych
specjalna strefa ekonomiczna
utrata prawa do zwolnienia


Pytanie podatnika
1. Czy uzyskiwanie dochodów poza strefą spowoduje utratę zwolnienia od podatku dochodowego w stosunku do tej części dochodów, które są uzyskiwane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej?2. Jak należy rozumieć termin ,,odrębna księgowość"? Czy w przypadku utworzenia odrębnego oddziału prowadzącego działalność na terenie SSE, oznacza to konieczność prowadzenia samodzielnej księgowości w rozumieniu ustawy o rachunkowości, czy też wystarczające do spełnienia tego warunku będzie prowadzenie księgowości w taki sposób, który pozwoli na wyodrębnienie z zapisów księgowych wysokości dochodów uzyskiwanych na terenie strefy?


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 20.08.2004r., uzupełnione pismem w dniu 31.08.2004r. w sprawie zwolnienia podatku dochodowego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) informuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 22.09.1999r. i korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zamierza połączyć się przez przejęcie innej Spółki z o.o. prowadzącej działalność poza strefą i w ten sposób poszerzyć zakres działalności.

Ustawą z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z dnia 31 maja 2004r. Nr 123, poz. 1291) w związku z wstąpieniem do UE, wprowadzono szereg zmian w obowiązujących przepisach, a rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 marca 2004r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 75, poz. 693 ) wprowadzono zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1997r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Aktualnie obowiązujące przepisy stanowią, iż: Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzone przez osoby prawne na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w ramach zezwolenia, zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 1996r. Nr 123, poz. 600 ze zm.) są zwolnione od podatku dochodowego na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasady te określone zostały w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), który stanowi: „wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 w/w ustawy z dnia 20 października 1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.”

W wyniku sukcesji uniwersalnej (generalnej) zgodnie z art. 494 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych, Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej i § 2 na spółkę przejmującą przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Natomiast zasadę ciągłości zobowiązań podatkowych w przypadku połączeń spółek kapitałowych ustanawia art. 93 § 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Przepis ten stanowi, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Przez przepisy prawa podatkowego należy rozumieć przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Zgodnie z art. 3 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawami podatkowymi - są ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1997r w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (po zmianach) zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługują wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza obszarem strefy działalność prowadzona na terenie strefy musi być wydzielona organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się w oparciu o dane jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność wyłącznie na terenie strefy i ust. 4 przy ustalaniu wielkości zwolnienia od podatku dochodowego, przysługującego przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie strefy za pośrednictwem jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 3, przepisy art. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych albo art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się odpowiednio.

Mając na względzie obecny stan prawny, przejęcie przez Spółkę - prowadzącej działalność na podstawie zezwolenia na terenie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej - innej Spółki z o.o. prowadzącej działalność poza strefą, nie spowoduje utraty zwolnienia od podatku dochodowego przysługującego podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, oczywiście po warunkiem wydzielenia obydwu jednostek organizacyjnie w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne rozdzielenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością prowadzoną „w strefie” oraz „poza strefą”.

Natomiast zgodnie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Stosownie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994r.o rachunkowości
Jednostki posiadające oddziały (zakłady) mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów (zakładów) w siedzibie jednostki albo oddziałów (zakładów).

Tak więc, z dniem przejęcia innej Spółki z o.o. prowadzącej działalność poza strefą, Spółka może prowadzić księgi rachunkowe obydwu jednostek organizacyjnych w siedzibie jednostki, lecz jeśli nie będzie ich prowadzić oddzielnie to musi prowadzić księgi rachunkowe w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne rozdzielenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością prowadzoną w strefie oraz poza terenem strefy.

W świetle powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi potwierdza słuszność zajętego przez Spółkę stanowiska.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj