Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/141/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/141/04
Data
2004.09.20



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
informacja podsumowująca
miejsce świadczenia usług
miejsce wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługi pośrednictwa na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Niemczech podatnik powinien zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz jaką stawką podatku VAT powinien opodatkować świadczenie powyższych usług? Czy podatnik ma obowiązek składania informacji podsumowujących?


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 27.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z dnia 26.07.2004 r. (znak: I US-II/443/59/2004):

Pismem z dnia 1.06.2004 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z pytaniem czy świadcząc usługi pośrednictwa na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Niemczech powinien zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz jaką stawką podatku VAT powinien opodatkować świadczenie powyższych usług. Ponadto strona pyta się czy ma obowiązek składania informacji podsumowujących.

Ze stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży na rzecz firmy mającej siedzibę w Niemczech. Do usług tych należą: wysyłanie ofert, informacji technicznych dla potencjalnych odbiorców produktów w Polsce, nawiązywanie nowych kontaktów wśród polskich firm, odbieranie zapytań i zamówień. Usługi wykonywane są w Polsce, a zamówione produkty są wysyłane bezpośrednio przez niemiecką firmę do polskich odbiorców. Podatnik za swoje usługi otrzymuje wynagrodzenie od zleceniodawcy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując zmiany interpretacji wydanej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28 ww. ustawy. Powyższy przepis wyraża ogólną normę, dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usługi. Oprócz tej ogólnie sformułowanej zasady ustawodawca wymienia regulacje szczególne, w ten sposób, że ilekroć nie będzie możliwe ustalenie miejsca świadczenia na podstawie tychże regulacji, to wówczas możliwe jest odwołanie do ogólnie sformułowanej zasady wynikającej z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Zauważyć ponadto należy, że w przepisach § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) przewidziano szczególną zasadę ustalenia miejsca świadczenia dla usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów. Stosownie do przepisu § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Miejsce dokonania dostawy, o którym mowa wyżej ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do treści tego przepisu, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, w przedmiotowej sprawie jest to terytorium Niemiec. Nie ma przy tym znaczenia posiadany przez podatnika symbol PKWiU, gdyż ustawodawca w tym przypadku nie uzależnia miejsca świadczenia usług od symbolu PKWiU. W związku z tym w przypadku usług świadczonych przez podatnika miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta uznana będzie za niepodlegającą opodatkowaniu. Nadmienia się, iż w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa (zgodnie z § 4 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia wykonawczego) - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Podatnik w związku ze świadczeniem przedmiotowych usług nie ma obowiązku rejestracji dla potrzeb dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz składania informacji podsumowujących, o których mowa w art. 97, a także w art. 100 i n. ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj