Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-669/04/CIP/03
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-669/04/CIP/03
Data
2004.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
opodatkowanie
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Pytający wnosi o udzielenie informacji dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT dostawy gruntu w świetle nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Pytającego, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jednorazowa dostawa gruntu przeznaczonego pod zabudowę z majątku własnego nie stanowi działalności gospodarczej, ani czynności z nią zrównanej, i jako taka nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż czynności te nie są podjęte z zamiarem ich kontynuacji i nie zmierzają do nadania im takiego charakteru.


Pytający jest właścicielem gruntu rolnego, który został nabyty jako grunt rolny i jako taki użytkowany. W 1999r powyższy grunt został objęty planem zagospodarowania przestrzennego jako grunt przeznaczony pod zabudowę. Aktualnie emerytowany rolnik zamierza dokonać jednorazowego zbycia całości gruntu osobie prawnej. Pytający nadmienia, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym art. 43 ust. 1 pkt 9) w/w ustawy zwolnieniu przedmiotowemu poddano dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest definicji pojęcia „gruntu przeznaczonego pod zabudowę”. Posługując się więc definicjami z innych gałęzi prawa, przez „grunt przeznaczony pod zabudowę” rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę.

W przedmiotowej sprawie właściciel ziemi rolnej dokonuje jednorazowego zbycia gruntu pod zabudowę. Dostawa gruntów pod zabudowę dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9) w/w ustawy i podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Podatnikami zaś w świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei „działalność gospodarcza” w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ustawie nie określono definicji „częstotliwości”. W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim, „częstotliwie” oznacza wielokrotnie. Wynika z powyższego, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane towary zostały nabyte w celu sprzedaży.

W przedmiotowym stanie faktycznym Pytający, który zamierza dokonać jednorazowej dostawy gruntu z majątku własnego, nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zatem, w świetle wyżej przedstawionych przepisów jednorazowa dostawa gruntów pod zabudowę przez osobę fizyczną, nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy nie mieści się w zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy, nie podlega tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj