Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/71/AGA/04
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/71/AGA/04
Data
2004.09.02



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
faktura VAT
prowizje
statek
stawka preferencyjna podatku
usługi


Pytanie podatnika
Czy można stosować stawkę 0 % na opodatkowanie prowizji za usługi obsługi statków w portach morskich?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Spółka, oprócz transportu morskiego, jako działalnością poboczną zajmuje się obsługą statków i towarów w polskich portach morskich. Bardzo często podzleca obsługę statków i towarów w polskich portach morskich współpracującym z nią kontrahentom. Spółka chciałaby wystawiać faktury prowizyjne od zleconych usług obciążające zleceniobiorców stosując, zgodnie z brzmieniem § 60 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) stawkę podatku 0 %.

Wątpliwości Spółki odnoszą się do kwestii, czy może do faktur dotyczących prowizji od zlecanych kontrahentom usług polegających na obsłudze statków i towarów w polskich portach morskich, tj. „prowizji agencyjnych” zastosować przepis § 60 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepis § 60 ust. 1 pkt 4 wymienionego rozporządzenia pozwala na zastosowanie zerowej stawki VAT na fakturach dotyczących prowizji od zlecanych usług obsługi statków i towarów w polskich portach morskich.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: § 60 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) oraz art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz § 7 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z § 60 ust. 1 pkt 4 obowiązującego do 30.04.2004 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku podlegały usługi świadczone na obszarze portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze lądowych i morskich środków transportu oraz na kompleksowej obsłudze ładunków i pasażerów w tych portach.

Przytoczony przepis nie wymieniał szczegółowo rodzajów usług oraz nie określał ich symboli klasyfikacyjnych co oznacza, że stawka 0% miała zastosowanie do szeregu usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu oraz na kompleksowej obsłudze ładunków i pasażerów w tych portach.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że zarówno zakres przedmiotowy jak i podmiotowy wyżej wymienionego przepisu pozwalał na zastosowanie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 % także do usług pośrednictwa o ile zgodnie z zawartymi umowami ze zleceniodawcą stanowiły one usługi, o których mowa w § 60 ust. 1 pkt 4.

Stosowanie stawki podatku 0 % uzależnione było od spełnienia dyspozycji § 60 ust. 2, tj. prowadzenia dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych tymi przepisami.

Od dnia 1 maja 2004 r., stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stawkę podatku 0 % stosuje się do usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu.

Definicja usług transportowych wynika natomiast z art. 83 ust. 3 powołanej ustawy.

Stawka 0 % ma zastosowanie również, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 17 do pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 1.

Stosowanie stawki podatku 0 % uzależniono również od spełnienia dyspozycji art. 83 ust. 2 ustawy, tj. prowadzenia dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych tymi przepisami.

Także na mocy § 7 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się również do usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu.

Jeżeli z zawartych umów wynika, że usługi pośrednictwa spełniają warunki określone w tych przepisach to podlegają opodatkowaniu stawką 0 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj