Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/149/04/PP-1/443/59
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/149/04/PP-1/443/59
Data
2004.08.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
garaż
opłata eksploatacyjna
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy opłata eksploatacyjna za garaż wnoszona na rzecz spółdzielni mieszkaniowej jest w stawce 22%, czy jest zwolniona z podatku VAT.


W odpowiedzi na pismo z dnia 12.06.2004 r. (data wpływu 14.06.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 29.06.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie przepisami zawartymi w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 116 ze zm.). Z powyższego wynika, iż zwolnienie od podatku VAT są jedynie czynnością, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy o podatku VAT związane z lokalami mieszkalnymi.

Zatem stawka podatku VAT od czynności eksploatacyjnych związanych z innymi lokalami niż mieszkalne, a do nich należą również garaże wynosi 22%. Przy wykonaniu czynności eksploatacyjnych związanych z garażami mogą zostać odsprzedane takie elementy kosztów jak usługi telekomunikacyjne, dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub gazowej, dostawa wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, wywóz śmieci pod warunkiem, że umowa za wykonywanie czynności eksploatacyjne związanych z garażami zawiera wyłącznie w/w usług do odrębnego rozliczenia.

W przeciwnym wypadku wymienione elementy kosztów włączone zostają do podstawy opodatkowania za czynsz i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Dotyczyło również podatku od nieruchomości i gruntu oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Prawo do zwrotu VAT reguluje art. 87 ust. 1 wyżej powołanej ustawy i dotyczy ono podatników, o których mowa w art. 15 ustawy wykonujących czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a zakup towarów i usług jest ściśle z nimi związany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj