Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-86/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-86/04
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne


Pytanie podatnika
1.Czy kaucja pobierana za wydanie opakowań zwrotnych klientowi detalicznemu powinna być opodatkowana taką samą stawką VAT, jaką opodatkowany jest produkt znajdujący się w opakowaniu?
2.Jeżeli kaucje pobrane od 01.05.2004r. powinny być opodatkowane to, czy podstawową cenę opakowania 0,35zł. należy potraktować jako netto czy brutto, w sytuacji kiedy od klientów pobieram kwotę 0,35zł. za butelkę?
3.Jak prawidłowo powinienem rozliczyć zwrot opakowań, w przypadku gdy będą one opodatkowane stawką VAT 22%, skoro w części fiskalnej paragonu nie ma możliwości dokonania sprzedaży ujemnej i rozliczenia zwrotów?
4.Czy w przypadku zwrotu opakowań przez klienta detalicznego można mówić o terminie, kiedy opakowania te są opodatkowane stawką 22%, bądź nie „wchodzą” do podstawy opodatkowania oraz w jaki sposób powinna być udokumentowana taka sytuacja?
5.Czy mam prawo pomniejszyć VAT należny o naliczony od zakupu opakowań, chociaż kaucja za wydane opakowania w tym momencie nie jest opodatkowana stawką VAT 22%?


Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Kaucja – wg „Słownika języka polskiego” (PWN, Warszawa, 1996r.) - jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. W świetle powyższej definicji należy stwierdzić, iż wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Kaucja nie jest formą odpłatności, choć pieniądze rzeczywiście wpłynęły one do kasy lub na konto podatnika. Kaucja nie jest jednak własnością u otrzymującego, gdyż w przypadku wypełnienia zobowiązania podlega zwrotowi.
Skoro więc opakowania zwrotne nie są sprzedawane w rozumieniu art.2pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, ale następuje ich wydanie w zamian za kaucję, zatem czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) określono sposób dokumentowania sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym. Podatnik, który sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania towaru. Biorąc pod uwagę fakt, że w handlu detalicznym dokonując sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym nie sporządza się umowy na tę okoliczność ani nie wystawia się faktury przepis ten nie będzie miał zastosowania.

Jak wynika z zapisu art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dla rozliczeń opakowań kaucjonowanych, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, prawidłowym będzie ewidencjonowanie obrotu poza fiskalnymi funkcjami kasy (wpłata i wypłata gotówki), co nie będzie miało wpływu na wysokość obrotu, a w konsekwencji nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie , w jakim opakowania zwrotne wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj