Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PP3/443-20/49397/2004/DK
z 25 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-20/49397/2004/DK
Data
2004.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku

Ewidencja i identyfikacja podatników

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
następstwo prawne
przekształcanie podmiotów
spółka cywilna
spółki handlowe


Pytanie podatnika
Jakie wynikną z przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. obowiązki rejestracyjne w podatku VAT, jakie będą skutki sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych?


Jak wynika z pisma Strony – wspólnicy spółki cywilnej zamierzają dokonać przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

w zakresie sukcesji praw i obowiązków z tytułu podatku od towarów i usług

Kwestię przekształcenia formy prawnej spółki cywilnej w spółkę z o. o. reguluje art. 551 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4 – 6 cyt. pow. ustawy.

Zgodnie z art. 551 § 3 – do przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę kapitałową, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5 cyt. pow. ustawy.

Art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) określa podatkowe następstwo prawne związane z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową, tj. osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku :

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
    • wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
  3. Czyli w wyniku przekształcenia dokonanego w przewidzianym przez przepisy prawa trybie – spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej staje się sukcesorem jej praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego.

    Art. 552 ustawy Kodeks spółek handlowych wskazuje, który moment należy uznać za przekształcenie jednego podmiotu w drugi, tj. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

    Art. 553 § 1 i nast. ustawy KSH wprowadza analogiczne rozwiązania prawne jak art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie sukcesji praw i obowiązków podmiotu przekształcanego – regulując sferę innych niż podatkowe zobowiązań prawnych, tj.

    • spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1),
    • spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2),
    • wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3)

    Reasumując – przepisy art. 551 i nast. KSH dopuszczają możliwość przekształcenia spółek osobowych w spółki kapitałowe prawa handlowego (co ma miejsce w przedmiotowym stanie faktycznym). Sukcesję praw i obowiązków wynikających z zakresu prawa podatkowego spółki przekształconej reguluje art. 93 a § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

    W związku z faktem, iż mamy do czynienia z formą przekształcenia spółki osobowej, tj. spółki cywilnej w spółkę kapitałową, tj. spółkę z o. o. przepisy art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przedmiotowym przypadku nie mają zastosowania. Bezpośrednio przemawia za tym treść art. 552 ustawy KSH, który wskazuje na przekształcenie a nie na likwidację.

    W związku z powyższym w sytuacji, gdy podatnikiem podatku VAT jest spółka cywilna, która ulegnie przekształceniu w spółkę z o. o., art. 93a § 1 pkt 2 wyznacza zakres stosowania przepisów prawa podatkowego – jako sukcesor praw i obowiązków podmiotu przekształcanego przejmuje ona wszelkie uprawnienia podatkowe jako podmiot powstały w wyniku przekształcenia.

    Czyli przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o. o. nie wywołuje żadnych negatywnych skutków podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług.

    Następuje kontynuacja prowadzonej działalności gospodarczej tylko w innej formie prawnej.

    w zakresie dopełnienia obowiązków rejestracyjnych w związku z przekształceniem formy prawnej spółki cywilnej w spółkę z o. o.

    W wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. spółkę handlową nie dochodzi do likwidacji działalności podmiotu przekształcanego, tj. spółki cywilnej, gdyż mamy do czynienia jedynie ze zmianą formy prawnej kontynuowanej działalności gospodarczej. Nie zachodzą przesłanki z art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż następuje kontynuacja działalności a nie jej zaprzestanie.

    W tej sytuacji nie ma podstaw do zgłaszania zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, ani też do wykreślenia z rejestru czynnych podatników VAT przekształcanej spółki cywilnej.

    Wspólnicy spółki przekształcanej są zobowiązani do aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT – R, powiadamiając naczelnika urzędu skarbowego o zmianie danych zawartych w tym zgłoszeniu w związku z faktem przekształcenia podmiotu spółki cywilnej w spółkę z o. o. – zgodnie z treścią art. 96 ust. 12.

    Ponadto w myśl przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) numer identyfikacji podatkowej nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

    1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
    2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

    Powołany przepis przewiduje sukcesję NIP we wszystkich przypadkach przekształceń uregulowanych w art. 551 § 1, 2 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

    w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

    Zgodnie z treścią ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959), w szczególności art. 1 ust. 1 pkt 1 „k” – podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie).

    Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, w tym przypadku z chwilą zawarcia umowy spółki (art. 3 ust. 1 cyt. pow. ustawy).

    Przepisy ustawy wiążą również powstanie obowiązku podatkowego ze zmianą umowy spółki i pojęcie tej zmiany definiują w art. 1 ust. 3.

    Zgodnie z tymi uregulowaniami – za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, który powoduje zwiększenie majątku spółki. Ustawa jednocześnie przewiduje sukcesję praw w przypadku przekształcenia spółek, polegającą na zaliczeniu na poczet podatku przypadającego od przekształconej spółki, podatku zapłaconego przez spółkę przekształconą (art. 7 ust. 2).

    Zgodnie z art. 157 § 2 ustawy z dnia 15 września Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

    Zatem podatek od czynności cywilnoprawnych (o ile wystąpi) pobierze notariusz – jako płatnik tego podatku.

    Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, które weszły w życie z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej tj. z dn. 01.05.2004 r. podatkowi temu podlegają na zasadzie art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. k umowy spółki (akty założycielskie). Zgodnie z art. 1 ust. 2 podatkowi podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

    W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

    Podstawę opodatkowania stanowi przy przekształceniu, podziale lub łączeniu spółek - wartość majątku wniesionego do spółki albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f).

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

    Jeżeli zatem przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiło po dniu 01.05.2004 r. to do podatkowych skutków przekształcenia spółki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych powinno się zastosować powyższe regulacje.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj