Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415-16/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415-16/04
Data
2004.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Informacja dla podatnika


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
prawo do uzyskania informacji
spółka cywilna
udział w zyskach
wspólnik


Pytanie podatnika
Działalność gospodarczą prowadziłem w spółce cywilnej, z której wystąpiłem. W okresie, kiedy byłem wspólnikiem spółki cywilnej spółka wypracowała zysk, który nie został mi faktycznie wypłacony ale zapłaciłem należny podatek dochodowy. Czy mam prawo ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku dochodowego, ponieważ faktycznie dochodu nie otrzymałem i kto powinien zapłacić podatek dochodowy? Czy spółka jest zobowiązana wypłacić moją część dochodu?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 4.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 867 § 1 kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

Zdaniem organu podatkowego podatnik dokonał prawidłowych czynności w zakresie opodatkowania udziału w zysku, wypełniając dyspozycję art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Natomiast organ podatkowy nie może zająć stanowiska w zakresie interpretacji przepisów kodeksu cywilnego w tym przepisów dotyczących rozliczeń występującego wspólnika. Adekwatnie do zapisu art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego stosownie do swojej właściwości udziela informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. W świetle art. 3 pkt 2 - Ordynacja podatkowa, pod pojęciem przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj