Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/25/2004/JL
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/25/2004/JL
Data
2004.09.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
odsetki
odsetki za zwłokę
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Podatnik występujący z zapytaniem zajmuje się handlem artykułami i dodatkami spożywczymi. Nieterminowa spłata należności przez kontrahenta skutkuje obciążeniem go przez Podatnika kwotą odsetek, który w tym celu wystawia tzw. noty odsetkowe. Ponadto Podatnik nabywa prawo do kwot odsetek od zgromadzonych środków pieniężnych na bieżących rachunkach bankowych oraz depozytach bankowych. Wobec faktu, iż w/w kwoty odsetek stanowią przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Podatnik pyta jak winny być one potraktowane z punktu widzenia ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Podatnik podkreślił jednocześnie, iż do zakresu prowadzonej przez niego działalności nie należy udzielanie kredytów konsumenckich oraz osiąganie zysków z lokowanego kapitału.


Zagadnienie dotyczące roszczenia o odsetki z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego reguluje przepis art. 481 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Definicję umowy rachunku bankowego zawiera art. 725 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zgodnie z którą, przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Zawarty w przepisie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) otwarty katalog elementów jakie powinna określać umowa rachunku bankowego wskazuje w pkt 5., iż o ile strony zastrzegają oprocentowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku- należy określić wysokość tego oprocentowania i przesłanki dopuszczalności jego zmiany przez bank, a także terminy wypłaty, pozostawienia do dyspozycji lub kapitalizacji należnych odsetek. Zatem uzyskane przez Podatnika odsetki od środków pieniężnych co do zasady stanowią nieodłączną konsekwencję ich posiadania na rachunku bankowym.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dyspozycja powyższego przepisu w związku z art. 8 ustawy wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega świadczenie usług rozumiane jako świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Podkreślenia wymaga również, iż aby można mówić o „wynagrodzeniu”, pomiędzy transakcją, a otrzymaną ceną, świadczeniem, należnością musi istnieć bezpośredni związek. W rezultacie, gdy kupujący oprócz ustalonej ceny przekazuje sprzedającemu inne świadczenie, niezwiązane z daną transakcją, w tym przypadku odsetki z tytułu nieterminowego uiszczenia ceny, nie wszystko co otrzyma sprzedający podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powyższe oznacza, że wynagrodzenie musi być należne w związku z dokonaną transakcją. Zatem zapłata odsetek z tytułu nieterminowego uiszczenia należności pieniężnych, nie jest wypłatą wynagrodzenia za świadczenie wykonane przez kontrahenta, ale stanowi swoistą konsekwencję niezgodnego z umową zachowania się nabywcy, czyli w przedmiotowym stanie faktycznym nieterminowego działania wypłacającego. Ponadto warunkiem uznania danej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest to, aby została ona wykonana przez podatnika działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Skoro zatem na rzecz wypłacającego odsetki nie zostało wykonane żadne odrębne świadczenie, które byłoby świadczeniem odpłatnym zrealizowanym przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej to brak jest podstaw do kwalifikowania otrzymanych karnych odsetek jako podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj