Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-415/137/04
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-415/137/04
Data
2004.09.24



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
ewidencja przychodów
forma opodatkowania
prowadzenie ewidencji
przetwarzanie odpadów (śmieci) - recykling


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania działalności polegającej na produkcji regranulatu polietylenowego z polietylenowych ścinków poprodukcyjnych, przy czym częściowo będzie to produkcja z materiału powierzonego przez zamawiającego, a częściowo produkcja z materiałów skupowanych z rynku


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy pismem z dnia 29.07.2004 r. (znak: PO I 415/17/04), gdyż jest ona nieprawidłowa:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza będzie polegała na produkcji regranulatu polietylenowego z polietylenowych ścinków poprodukcyjnych, przy czym częściowo będzie to produkcja z materiału powierzonego przez zamawiającego, a częściowo produkcja z materiałów skupowanych z rynku. Działalność ta została sklasyfikowana w PKD pod nr 37.20.Z – zagospodarowanie niemetalowych odpadów i wyrobów wybrakowanych. Wynika to zarówno z zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON z dnia 14.04.2004 r., jak i z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 13.04.2004 r. Powyższa działalność znajduje się w sekcji D Polskiej Klasyfikacji Działalności – Przetwórstwo przemysłowe, podsekcji DN – Produkcja gdzie indziej niesklasyfikowana, dziale 37 – Przetwarzanie odpadów. Zgodnie z wyjaśnieniami do sekcji D, przez działalność wytwórczą rozumie się przekształcenie mechaniczne, fizyczne lub chemiczne materiału, substancji lub części składowych, w nowy produkt. Efektem działalności wytwórczej jest zatem powstanie nowego produktu. Nowy wytworzony produkt może być produktem finalnym, gotowym do użycia, lub półproduktem, który będzie wykorzystany jako komponent przy kolejnej produkcji.

Powyższa działalność nie została wymieniona w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ani w powołanym w tym art. załączniku nr 2 do ustawy, a zatem może być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (pkt 3 lit. f) oraz 5,5 % przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (pkt 4 lit. a). W myśl art. 12 ust 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, ryczałt wynosi 20 % albo 17 %, w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 powołanej powyżej ustawy. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.12.2002 r w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 219, poz. 1836 ze zm.) podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję wg wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia. Według tego wzoru kwoty przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami wpisuje się w osobnych rubrykach.

Zatem przychody osiągane z wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w powołanej powyżej ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, przy czym stawka ryczałtu uzależniona będzie od tego czy będzie to przychód dotyczący:

  • produkcji z materiału powierzonego – wówczas przychody opodatkowane będą stawką 8,5-procentową,
  • produkcji z materiału skupowanego z rynku – te przychody opodatkowane będą stawką 5,5-procentową.

Pan Stanisław P. powinien również prowadzić ewidencję przychodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie przychodów z każdego rodzaju ww. działalności wytwórczej. W przypadku gdyby takie wyodrębnienie nie było możliwe, całość przychodów należałoby opodatkować stawką 8,5-procentową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj