Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/576/MZ/2004
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/576/MZ/2004
Data
2004.09.23



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
leasing
odprzedaż
samochód używany
spółki
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy odsprzedaż samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu, po upływie czasu jej trwania, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż jest użytkownikiem od około 20 miesięcy na podstawie umowy leasingu samochodu osobowego. Po zakończeniu umowy leasingu, Spółka zamierza zakupić ten samochód, a następnie odsprzedać go innej firmie.

W tym stanie faktycznym, podatnik sformułował zapytanie czy dostawa przedmiotowego samochodu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Na tle okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż ma prawo przy sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, ponieważ zostały spełnione warunki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), tj. użytkowany samochód jest towarem używanym, a przy jego nabyciu Spółce przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia – zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochody te i pojazdy, są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy przez towary używane rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Spółka używała samochód osobowy na podstawie umowy leasingu zawartej na okres 48 miesięcy. Podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 ustawy, a mianowicie w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n x 68 kggdzie:DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonego w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5000 zł.

Reasumując, jeżeli Spółce przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego i okres używania przez Spółkę pojazdu wyniósł co najmniej pół roku, to dostawa tego samochodu jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka może zastosować zwolnienie od podatku dokonując dostawy przedmiotowego samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj