Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS-WV/443/231/04/HZ
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS-WV/443/231/04/HZ
Data
2004.09.07



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji o zastosowaniu prawa podatkowego w zakresie obliczania podatku VAT dla usługi montażu stolarki okienno - drzwiowej w budownictwie mieszkaniowym


Spółka jest zarazem producentem stolarki okienno drzwiowej jak i usługodawcą w zakresie montażu własnych wyrobów w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Jak wynika z przedłożonego pisma Spółka dokonuje montażu stolarki okienno – drzwiowej na indywidualne zamówienie zleceniodawcy.

Zadaniem podatnika na podstawie przepisu zawartego w art. 146 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) wykonywana przez Niego usługa związana z wymianą okien (montaż – demontaż) przy użyciu własnych materiałów podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%, gdyż zgodnie z treścią wyżej przywołanego przepisu stawka VAT wysokości 7% ma zastosowanie do:-robót budowlanych - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą-obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych W dalszych wyjaśnieniach Spółka nawiązuje do orzeczeń NSA z dn.26.04.2001r. syg. akt. ISA/KA419/000 oraz 28 marca 2003r syg. akt SA2029/01, w którym Sąd zajął stanowisko, iż podatnicy świadczący usługi, jedynie w szczególnych przypadkach mogli osobno rozliczać robociznę a osobno materiały, zużyte przy wykonaniu danej usługi. Warunkiem koniecznym było, aby taki sposób rozliczenia wynikał z zawartej umowy. W takim przypadku obrotem podatnika była kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy składowe tj. materiały, robocizna, transport, zużyta energia itp.Spółka nawiązując do orzeczeń NSA stoi na stanowisku, iż obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystane materiały zużyte przy produkcji okien i prosi o wyjaśnienie, czy może zastosować stawkę VAT 7% sprzedając usługę remontowo- budowlaną polegającą na montażu okien, których jednocześnie jest producentem.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:
Generalnie działalność gospodarcza dzieli się na 3 główne grupy: produkcja, handel, usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Wykonywana przez firmę czynność jest klasyfikowana w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.
Zatem jeżeli:
- producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu statystycznym obejmującym dany wyrób,
- firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane,
- firma handlowa montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi handlowe.
Dla rozstrzygnięcia jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych opodatkowanych 22% stawką podatku od towarówi usług, czy też z usługą budowlano – montażową lub remontową w budynku mieszkalnym, opodatkowaną obniżoną 7 % stawką tego podatku.O tym, czy materiał może wchodzić do wartość usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Pamiętać należy również o tym, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności ( również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.Montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany przez urząd statystyczny jako okna - w zależności od materiałów z jakich zostały one wykonane, wg następujących grupowań : - z drewna- PKWiU 20.30.11 „Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane”, - z tworzyw sztucznych – PKWiU 25.23.14-50.1 „ Okna i drzwi ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa”, - ze stali -PKWiU 28.12.10-30 „ Drzwi okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe”, - z aluminium – PKWiU 28.12.10-50 „ Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe”.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a)robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b)obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art.146 ust. 2 ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Pod pojęciem „ obiekty budownictwa mieszkaniowego „-stosownie do art.2, pkt 12 cytowanej wyżej ustawy- rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:- 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne,- 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,- ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie orazrezydencje Prezydenta RP.Jak wynika z wniosku, Spółka produkuje stolarkę budowlaną z tworzyw sztucznych, którą dostarcza i montuje w obiektach budownictwa mieszkaniowego, co klasyfikuje się według grupowania PKWiU 25.23.14-50.1 „ Okna i drzwi ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa”, i podlega opodatkowaniu według stawki VAT 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj