Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/461/US/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/461/US/04
Data
2004.09.17



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
przedpłaty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować przedpłaty wnoszone na lokale położone w budowanym budynku mieszkalno-usługowym?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka prowadzi budowę budynku mieszkalno – użytkowego w okolicach plaży. Budowa finansowana jest z przedpłat od nabywców lokali w tej nieruchomości. Na każdą przedpłatę Spółka wystawia fakturę VAT.

Od 1 maja 2004 r. powstał problem stosowania wysokości stawki podatku VAT. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b przepisów przejściowych ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. przy przedpłatach wnoszonych na zakup mieszkań należy stosować 7 % stawkę podatku od towarów usług.

Tymczasem zezwolenie Spółki na budowę nie określa w sposób jednoznaczny, że część tej budowy stanowią lokale mieszkalne. Spółka wystąpiła do władz gminy o zmianę warunków zabudowy, której na dzień dzisiejszy nie posiada.

Z nabywcami zawarto umowy wstępne w formie aktów notarialnych. W umowach tych określono dokładnie jak ma wyglądać kupowany przez nabywcę lokal.

Spółka posiada także oświadczenie architekta, który sporządzał projekt budynku zatwierdzony przez odpowiednie organy władzy, z którego wynika, iż sprzedawane lokale pełnią funkcje mieszkalne.

Spółka formułuje pytanie czy przedpłaty nabywców po dniu 1 maja 2004 r. mają być opodatkowane stawką podatku od towarów usług w wysokości 7 % czy 22 %?

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik przedstawia stanowisko, że dokąd zezwolenie na budowę nie będzie jednoznacznie określało, że budowany przez Spółkę budynek zawiera lokale mieszkalno apartamentowe należy stosować 22 % stawkę podatku od towarów usług.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Zastosowanie powołanej normy skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zagadnienie stawek podatkowych w podatku od towarów i usług zostało uregulowane w art. 41 i 42 ustawy. W art. 41 ust. 2 ustawy ustawodawca określił, że dla towarów wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 161 powyższego załącznika została wymieniona dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Jednak w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b ustawy ustawodawca postanowił, że w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W stosunku do lokali użytkowych obowiązuje stawka podstawowa 22 %.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że zaliczki dokonywane przez nabywców dotyczą lokali mieszkalnych, co potwierdza treść aktów notarialnych.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W obecnym stanie prawnym każda zapłata rodzi powstanie obowiązku podatkowego.

Reasumując, w świetle przytoczonych przepisów zaliczka wpłacona przez nabywców na zakup lokali winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 7 % za lokal mieszkalny lub 22 % za lokal użytkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj