Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SD-K-415/76/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SD-K-415/76/04
Data
2004.08.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
nieograniczony obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
czy obywatel Niemiec, mieszkający w Polsce, w zeznaniu rocznym PIT-36 winien uwzględnić odsetki od lokaty pieniężnej ulokowanej w Niemczech, a jeśli tak, to czy w pozycji 147, czy w części F2 wers 7 czy 8, oraz po jakim kursie należy przeliczyć EURO na PLN.


Podatnik jest obywatelem Niemiec. Zameldowany jest i mieszka w Polsce- karta czasowego pobytu. Rozlicza się w tutejszym urzędzie wspólnie z żoną. W Niemczech posiada lokaty pieniężne. Odsetki od lokat nie zostały opodatkowane w Niemczech, gdyż podatnik nie jest tam zameldowany. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że odsetek nie należy uwzględniać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Naczelnik tutejszego organu podatkowego informuje, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem.W niniejszej sprawie zasadnicza kwestią jest ustalenie, czy podatnik podlega nieograniczonemu czy też ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Stosownie do przepisu art. 3 ust. 1 i ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym od 2003r., nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, objęte są jedynie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jedynym kryterium powstania nieograniczonego obowiązku podatkowego jest miejsce zamieszkania. Pojęcie „miejsce zamieszkania” definiują art. 25-28 kodeksu cywilnego. Miejscem zamieszkania osoby pełnoletniej, posiadającej zdolność do czynności prawnych jest miejscowość, w której przebywa ona z zamiarem stałego pobytu. O miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki, które muszą być spełnione łącznie: zewnętrzny tj. faktyczne przebywanie w danej miejscowości i wewnętrzny tj. zamiar stałego pobytu, który wynika z zachowania danej osoby i polega na założeniu ośrodka interesów życiowych w określonej miejscowości (np. posiadanie w niej nieruchomości, zamieszkania wraz z rodziną, ulokowanie źródła utrzymania itp.). Miejsce zamieszkania danej osoby to miejscowość, w której koncentruje się jej aktywność życiowa.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz z danych będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, że podatnik mieszka, wraz z małżonką, od ponad trzech lat w Polsce. Od 2002r., jako osoba fizyczna, prowadzi tu pozarolniczą działalność gospodarczą, z której przychody wykazuje z zeznaniach rocznych. Powyższa sytuacja faktyczna wskazuje, że ośrodkiem interesów życiowych podatnika jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalenie obowiązku podatkowego, nieograniczonego lub ograniczonego, następuje z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, zawartą między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. Nr 31 z 1975r., poz. 163 ze zmianami) odsetki, które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiajacym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym drugim państwie.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż skoro miejscem zamieszkania podatnika oraz ośrodkiem interesów życiowych podatnika jest Rzeczpospolita Polska, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że w Polsce podatnik podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na względu na miejsce położenia źródeł przychodów.Wobec powyższego, stosownie do postanowień art. 9 ust.1 ustawy z 26 lipca 1991r.,w brzmieniu obowiązującym w 2003r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Zatem w zeznaniu rocznym, obok przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, winny być wykazane przychody z odsetek, przeliczone na PLN, według zasad zawartych w art. 11 ust. 3 ustawy. Przychody te należy wykazać w zeznaniu w pozycji „inne źródła”.Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj