Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PP/443-43/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-43/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne dostarczenie barwnika przez podatnika Szwecji należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek VAT ?


Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia produkuje i wysyła wyroby z tworzywa sztucznego do Szwecji. Odbiorca, który jest zarejestrowanym podatnikiem w UE, dostarcza do produkcji wyrobów przeznaczonych dla niego swój barwnik. Stanowi on 1-2 % całości surowca zużywanego do produkcji wyrobu. Barwnik ten dostarczany jest nieodpłatnie, bez faktury i rozliczany jest przez Spółdzielnię tylko w sposób ilościowy, na kartotekach surowcowych. W przypadku niewykorzystania całej ilości barwnika Spółdzielnia zobowiązana jest zwrócić pozostałą część, gdyż nie jest jego właścicielem tylko dysponentem. Jedynym dokumentem, na podstawie którego barwnik dostarczono do Spółdzielni jest list przewozowy.

Pytanie podatnika brzmi:czy takie dostarczenie barwnika należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek VAT ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Art. 9 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą i dostawcą towarów jest podatnik,o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika– art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy.

Z stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż barwnik jest dostarczany nieodpłatnie, a Spółdzielnia jest tylko jego dysponentem, a nie właścicielem.Zatem przedstawiona transakcja nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wynikające z art. 9 ust.1, w/w ustawy o podatku VAT.

Oznacza to, że od dostarczanego ze Szwecji barwnika obowiązek podatkowy nie wystąpi. Tym samym nie należy wystawiać faktury wewnętrznej i naliczać podatku VAT. Rozliczanie ilościowe barwnika na kartotekach surowcowych tut. Organ uważa za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj