Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-610/04/CIP/03
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-610/04/CIP/03
Data
2004.07.02



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dom letniskowy
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o wyjaśnienie kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy powyższych nieruchomości. Gmina uważa, że w przypadku dostawy domku podatek VAT nie jest należny, ponieważ dzierżawcy wybudowali go ze środków własnych i użytkują płacąc należne podatki za grunt i domek.


Gmina jest właścicielem działki, którą dzierżawi osobom fizycznym na podstawie umowy dzierżawy od 1973r. W latach siedemdziesiątych ówcześni dzierżawcy we własnym zakresie i za własne pieniądze na podstawie pozwolenia na budowę zabudowali powyższą działkę domkiem letniskowym na trwałych fundamentach. Wydatki ponoszone w trakcie użytkowania przedmiotowego domku dotyczyły tylko bieżących remontów i łącznie nie stanowiły 30% wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Aktualnie Gmina zamierza zbyć zabudowaną domkiem letniskowym działkę na rzecz dzierżawców.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W myśl natomiast art. 29 ust. 5 w/w ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku. Zgodnie bowiem z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) budynek stanowi część składową gruntu. Zaś częścią składową jest wszystko, co nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 § 2 K.c.).

Jednocześnie ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w art. 43 ust. 1 pkt 2) zwolnienie przedmiotowe dla dostawy towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy, wyniósł co najmniej pół roku.

Przy czym zastrzeżenie, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2) dotyczy wyłącznie gruntów niezabudowanych, dla których bez względu na okres posiadania przez sprzedawcę, zwolnienia z mocy art. 43 ust. 1 pkt 2) ( czyli towary używane) zastosować nie można.

W świetle natomiast art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż domek letniskowy został wybudowany w latach siedemdziesiątych na fundamentach trwałych i w trakcie jego użytkowania podlegał jedynie drobnym remontom.

Mając zatem na uwadze wyżej przedstawione przepisy oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż odpłatna dostawa używanego domku letniskowego, w stosunku do którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, i który nie spełnia warunków ograniczających zwolnienie określonych w art. 43 ust. 6 w/w ustawy, zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie na podstawie art. 29 ust. 5 w/w ustawy również dostawa nieruchomości gruntowej, na której trwale posadowiony jest powyższy domek letniskowy, korzystający na mocy art. 43 w/w ustawy ze zwolnienia przedmiotowego, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj