Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1646/11-4/AK
z 23 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1646/11-4/AK
Data
2012.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działki
grunty
nieruchomości
sprzedaż gruntów
stawka
zamiar


Istota interpretacji
1. Czy sprzedaż 3/5 udziałów w działce przeznaczonej pod zabudowę, należącej do majątku osobistego Zainteresowanej i jej męża, która powstała poprzez podział gruntu ornego jest opodatkowana podatkiem VAT w przypadku sprzedaży pierwszej działki oraz następnych?
2. Czy podatnikiem podatku VAT byłaby Zainteresowana w części 1/2 z 3/5 udziałów i jej mąż w części 1/2 z 3/5 udziałów, czy oboje w całej części 3/5 udziałów, czy też podatnikiem mógłby być tylko mąż Wnioskodawczyni w całej części 3/5 udziałów?



Wniosek ORD-IN 627 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 7 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem sygnowanym datą 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w gruncie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w gruncie. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 17 lutego 2012 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 8 marca 2011 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła 4/5 udziału w gruncie ornym o powierzchni 2,56 ha, stanowiące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Do aktu notarialnego dołączono zaświadczenie, że dla tego gruntu Gmina nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 21 kwietnia 2011 r. Zainteresowana sprzedała wraz z mężem 1/5 swoich udziałów w powyższym gruncie ornym o powierzchni 2,56 ha, w celu pozyskania gotówki do majątku wspólnego. W związku z tym, że pojawił się plan zagospodarowania przestrzennego w Gminie, Wnioskodawczyni postanowiła razem ze współwłaścicielami gruntu zwrócić się o podział gruntu. W dniu 16 czerwca 2011 r. otrzymali decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości na 6 działek, które znajdują się obecnie na terenach zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej, oznaczone symbolem B.9.47.MN/2001. Natomiast z wypisu ewidencji gruntów wynika, że są one dalej gruntami ornymi. W chwili obecnej Zainteresowana wraz z mężem nie prowadzi działalności rolniczej, nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi żadnej działalności; w chwili nabycia nie prowadziła też żadnej działalności gospodarczej. Natomiast mąż jest czynnym podatnikiem podatku VAT w zakresie usług informatycznych i tak było w chwili nabycia gruntu. Obecnie zamierzają sprzedać jedną z działek o numerze 807/1. Kolejne sprzedaże może będą w następnym roku, wystąpią sporadycznie. Obecnie Zainteresowana razem z mężem posiada udziały w wysokości 3/5 we wspólnej własności nieruchomości.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana wskazała, iż:

  • przedmiotowy grunt nie był wykorzystywany w działalności rolniczej w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług,
  • nie posiada, ani nie posiadała statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ww. ustawy, utrzymuje się na podstawie umowy o pracę,
  • nie udostępnia i nie udostępniała posiadanych gruntów innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, dokonała jedynie sprzedaży działki z majątku wspólnego o pow. około 1000 m2 pod zabudowę w 1998 r., tj. czternaście lat temu znajomemu z pracy, który chciał być jej sąsiadem,
  • nie poniosła żadnych z wymienionych nakładów, czyli nie poniosła nakładów na uzbrojenie terenu, ogrodzenie, nie występowała o warunki zabudowy, nie poniosła nakładów na zamieszczanie ogłoszeń o sprzedaży oraz na dzień dzisiejszy nie przewiduje ponoszenia takich nakładów,
  • w momencie nabycia przedmiotowego gruntu ornego Gmina nie posiadała miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i grunt znajdował się na terenach upraw rolniczych, natomiast obecnie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego grunt znajduje się na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczonej symbolem B.9.47.MN,
  • celem nabycia udziału w przedmiotowym gruncie była chęć prowadzenia działalności rolniczej, decyzja o zbyciu 1/5 udziału podjęta została z konieczności odzyskania części środków finansowych z uwagi na sytuację rodzinną, sprzedaż ta została dokonana bez zysku po cenie nabycia. Podział na działki został dokonany w celu wyodrębnienia w przyszłości ze współwłasności wkładów współwłaścicieli, co umożliwi w przyszłości niezależne ich wykorzystywanie. Sprzedaż działki będzie na ustną prośbę znajomych, którzy chcą ją nabyć od Zainteresowanej dokładanie w tym miejscu, a dla niej będzie to możliwość odzyskania środków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż 3/5 udziałów w działce przeznaczonej pod zabudowę, należącej do majątku osobistego Zainteresowanej i jej męża, która powstała poprzez podział gruntu ornego jest opodatkowana podatkiem VAT w przypadku sprzedaży pierwszej działki oraz następnych...
  2. Czy podatnikiem podatku VAT byłaby Zainteresowana w części 1/2 z 3/5 udziałów i jej mąż w części 1/2 z 3/5 udziałów, czy oboje w całej części 3/5 udziałów, czy też podatnikiem mógłby być tylko mąż Wnioskodawczyni w całej części 3/5 udziałów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się także grunty czyli czynnik przedmiotowy występuje. Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyraża jednak nie tylko czynnik przedmiotowy, ale również podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatników VAT. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług warunkiem uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług jest stwierdzenie, że wykonuje on działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy, a przede wszystkim, że rozpatrywaną czynność wykonuje w ramach tej działalności. Działalnością gospodarczą jest aktywne, zawodowe wykonywanie czynności w sposób profesjonalny i ciągły. Dokonywanie określonych czynności sporadycznie, poza sferą prowadzonej działalności, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności. Warunkiem dla uznania, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku VAT jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, rolnik lub osoba wykonująca wolny zawód. Formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego (tak jak w przypadku męża Zainteresowanej) ani okoliczności, czy dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności. Sprzedaż działek z majątku osobistego jest poza sferą działalności gospodarczej, ponieważ brakuje tutaj przede wszystkim ciągłości i profesjonalizmu. Wnioskodawczyni uważa, że w chwili nabycia wymienionej nieruchomości oboje nie działali jako osoby wykonujące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży działek budowlanych (bo nie były to działki budowlane) i nie będą w takiej roli występować w przyszłości. Zatem sprzedaż 3/5 udziałów w działkach pod zabudowę będących przedmiotem pytania nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT oraz ani Zainteresowana, ani jej mąż dokonując tej czynności nie będą działać w charakterze podatników podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie:

  • po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż w dniu 8 marca 2011 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła 4/5 udziału w gruncie ornym o powierzchni 2,56 ha, stanowiące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Do aktu notarialnego dołączono zaświadczenie, że dla tego gruntu Gmina nie posiada aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu 21 kwietnia 2011 r. Zainteresowana sprzedała wraz z mężem 1/5 swoich udziałów w powyższym gruncie ornym, w celu pozyskania gotówki do majątku wspólnego. W związku z tym, że pojawił się plan zagospodarowania przestrzennego w Gminie, Wnioskodawczyni postanowiła razem ze współwłaścicielami gruntu zwrócić się opodział gruntu. W dniu 16 czerwca 2011 r. otrzymali decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości na 6 działek, które znajdują się obecnie na terenach zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej, oznaczone symbolem B.9.47.MN/2001. Natomiast z wypisu ewidencji gruntów wynika, że są one dalej gruntami ornymi. W chwili obecnej Zainteresowana wraz z mężem nie prowadzi działalności rolniczej, nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi żadnej działalności i nie prowadziła też żadnej działalności gospodarczej w chwili nabycia. Natomiast mąż jest czynnym podatnikiem podatku VAT w zakresie usług informatycznych. Obecnie zamierzają sprzedać jedną z działek o numerze 807/1. Kolejne sprzedaże może będą dokonane w następnym roku, wystąpią sporadycznie. W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana wskazała, iż przedmiotowy grunt nie był wykorzystywany w działalności rolniczej w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, nie posiada, ani nie posiadała statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ww. ustawy, utrzymuje się na podstawie umowy o pracę, nie udostępnia i nie udostępniała posiadanych gruntów innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, dokonała jedynie sprzedaży działki z majątku wspólnego o pow. około 1000 m2 pod zabudowę w 1998 r., tj. czternaście lat temu znajomemu z pracy, który chciał być jej sąsiadem, nie poniosła żadnych nakładów na uzbrojenie terenu, ogrodzenie, nie występowała o warunki zabudowy, nie poniosła nakładów na zamieszczanie ogłoszeń o sprzedaży oraz na dzień dzisiejszy nie przewiduje ponoszenia takich nakładów. W momencie nabycia przedmiotowego gruntu ornego Gmina nie posiadała miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i grunt znajdował się na terenach upraw rolniczych, natomiast obecnie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego grunt znajduje się na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczonej symbolem B.9.47.MN. Celem nabycia udziału w przedmiotowym gruncie była chęć prowadzenia działalności rolniczej, decyzja o zbyciu 1/5 udziału podjęta została z konieczności odzyskania części środków finansowych z uwagi na sytuację rodzinną, sprzedaż ta została dokonana bez zysku po cenie nabycia. Podział na działki został dokonany w celu wyodrębnienia w przyszłości ze współwłasności wkładów współwłaścicieli, co umożliwi w przyszłości niezależne ich wykorzystywanie. Sprzedaż działki nastąpi na ustną prośbę znajomych, którzy chcą ją nabyć od Zainteresowanej dokładanie w tym miejscu, a dla niej będzie to możliwość odzyskania środków.

W opisanym zdarzeniu przyszłym trudno uznać Wnioskodawczynię za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą udziałów w przedmiotowych działkach. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży tych udziałów działała w charakterze „handlowca” w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie można bowiem stwierdzić, że nabyła grunt w celu odsprzedaży, ponieważ jak wskazała Zainteresowana przedmiotowy grunt został zakupiony w celu prowadzenia działalności rolniczej, a nie z zamiarem dalszej odsprzedaży (w momencie nabycia był to grunt orny, a nie tereny budowlane). Z przedstawionego opisu wynika także, iż Wnioskodawczyni nie dokonywała jakiegokolwiek uatrakcyjnienia działek, to jest nie ponosiła jakichkolwiek nakładów w celu przygotowania gruntu do sprzedaży: nie uzbrojono terenu, nie ogrodzono działek, nie zamieszczono ogłoszeń, itp.

W oparciu o przedstawiony stan prawny stwierdzić należy, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowych, a czynność ta wykonywana jest w okolicznościach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W kontekście rozpatrywanego wniosku, skoro Zainteresowana wcześniej sprzedała 1/5 udziału w gruncie, którego jest współwłaścicielką (bez zysku, w cenie nabycia – z uwagi na sytuację rodzinną), a następnie zamierza w przyszłości sprzedać resztę udziału w gruncie, tj. 3/5 z majątku osobistego, będzie mogła korzystać z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie będzie wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że planowana sprzedaż 3/5 udziałów w działce przeznaczonej pod zabudowę, należącej do majątku osobistego Zainteresowanej i jej męża, która powstała poprzez podział gruntu ornego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Wnioskodawczyni dokonując sprzedaży udziałów w działce będzie korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Tym samym odpowiedź na drugie pytanie jest bezprzedmiotowa.

Należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wobec powyższego, udzielona interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla Wnioskodawczyni, a nie dla jej małżonka.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj