Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US PP-443/126/2004
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PP-443/126/2004
Data
2004.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
apteka
dotacja
leki
recepty
rozliczenie dotacji
subwencja


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od dnia 01 maja 2004 r., a dotyczącymi podatku VAT, można należny podatek VAT z tytułu sprzedaży wykazać w momencie uznania kwoty refundowanej na rachunku bankowym?


Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) obrotem podlegającym opodatkowaniu jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług. W związku z tym w art. 19 ust. 21 powołanej wyżej ustawy został określony moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Zgodnie z w.w. przepisem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (tzw. kasowy moment powstania obowiązku podatkowego), przy czym w przypadku, gdy rachunek bankowy podatnika zostanie uznany zaliczką z tytułu dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje co do części pobranej kwoty. W przypadku zwrotu dotacji, subwencji lub innych dopłat o podobnym charakterze podatnik wystawia (art. 106 ust. 7) fakturę wewnętrzną.

Z powyższego wynika, iż moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze różni się od momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dokonania dostawy towaru lub świadczenia usługi. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania w.w. kwot powstanie z reguły w innym momencie, niż obowiązek podatkowy z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług.

Należy zauważyć, że dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze nie są objęte jedną, konkretną stawką podatkową lub zwolnieniem przedmiotowym, lecz ich opodatkowanie następuje według stawki właściwej dla towaru lub usługi, którego kwoty te dotyczą, jako związanych z dostawą tego towaru lub ze świadczeniem danej usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj