Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-583/04/CIP/01
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-583/04/CIP/01
Data
2004.06.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy świadczenie ww. usług naprawiania kontenerów, można zakwalifikować do grupy usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym oraz czy przedmiotowa usługa będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?Podatnik powołując się na art. 27 ust. 2 pkt 3d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zakwalifikował usługi naprawiania kontenerów do usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym. Ponadto według podatnika, przedmiotowe usługi nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art.. 28 pkt.7 usługi te zostaną uznane jako świadczone poza granicami naszego kraju.


Spółka świadczy między innymi usługi remontów i uzdatniania kontenerów na rzecz beneficjentów z krajów należących do Unii Europejskiej. Po zakończeniu naprawy bądź uzdatnieniu każdy kontener podlega kontroli dokonywanej przez działające na terenie portu firmy inspekcyjne. Uzyskanie pozytywnej opinii firmy kontrolującej umożliwia wyjazd kontenera po ładunek w głąb kraju, bądź załadunek kontenera na statek. Wykonanie powyższych czynności stanowi dowód dla beneficjenta, że usługa naprawcza czy uzdatniająca została wykonana w sposób prawidłowy.

Po wykonaniu usługi, naprawiane kontenery opuszczają teren kraju.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Od 1 maja 2004 r. świadczenie usług na rzecz kontrahentów z krajów Unii Europejskiej, na materiałach będących własnością zleceniodawcy nie stanowi już uszlachetniania (czynnego) lecz usługę na ruchomym majątku rzeczowym.

  1. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia - a zatem i miejscem opodatkowania - jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Z powołanego przepisu wynika, iż wykonawca tego typu usługi zobowiązany jest do jej opodatkowania według stawki krajowej. Przy tak określonym miejscu opodatkowania podatnik musi w wystawionej fakturze naliczyć podatek według stawki 22% . Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać elementy wymienione w art. 106 ust 1 ustawy i § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. 97 poz 971 ) zwanego dalej rozporządzeniem .

Wykonawca usługi wykazuje wartość świadczonej usługi oraz podatek należny w deklaracji VAT-7.

Kontrahent zagraniczny dokonując nabycia usługi w kraju ma prawo do zwrotu podatku VAT naliczonego na zasadach określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom ( Dz.U. Nr 89, poz 851 ).

  1. Powyższej zasady nie stosuje się , gdy podmiot, który usługi te nabywa, zarejestruje się jako podatnik podatku od wartości dodanej UE w swoim kraju. Rejestracja nabywcy usługi ma istotne znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania.

Zgodnie z art. 28 ust 7 ustawy w przypadku gdy nabywca usług na majątku ruchomym poda usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej nadany mu dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju UE innym niż kraj fizycznego wykonania usług, za miejsce świadczenia, uznaje się kraj, który nadał usługobiorcy ten numer. Powyższa regulacja ma zastosowanie tylko wówczas gdy wywóz towarów będących przedmiotem prac nastąpi niezwłocznie po wykonaniu usług poza terytorium kraju ich faktycznego wykonania, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich wykonania.

Jeżeli zatem zleceniodawca zarejestrowany w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej poda unijny numer identyfikacyjny, wówczas to on przejmie obowiązek opodatkowania usługi według stawki obowiązującej w kraju, który numer ten mu nadał.

W takim przypadku transakcja musi być udokumentowana fakturą, która zgodnie z art. 106 ust 2 ustawy oraz § 30 rozporządzenia m.in. nie będzie zawierała kwoty podatku natomiast powinna zawierać numer pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Wykonawca usługi nie wykazuje wówczas wartości usługi w deklaracji podatkowej VAT-7.

W takim przypadku świadczenie ww. usług daje zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy – prawo do odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Prawo do złożenia deklaracji VAT-7 z wnioskiem o zwrot podatku regulują przepisy art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj