Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
us21/ad/415/19/2004
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
us21/ad/415/19/2004
Data
2004.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonać odliczenia darowizny w zeznaniu rocznym złożonym wsólnie przez małżonków, jeżeli darowizna była przekazana przez jednego małżonka?


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu podlegają darowizny na cele naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę - łącznie do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu, jak również darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz ich wyposażenie i utrzymanie - łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu.

Jak wynika ze złożonego zapytania i potwierdzenia wykonania przelewu, wpłata darowizny na cele kultu religijnego została dokonana przez jednego małżonka.

Wysokość wydatków poniesionych na darowiznę ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, a jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze , wysokość wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna musi posiadać zatem przymiot nieekwiwalentności.

W świetle art. 43 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego - oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym., na tomiast zgodnie z art. 36 § 2 – każdy z małżonków może wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym.

W tym przypadku darowizna została przekazana tylko przez Pana i dlatego, przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za dany rok należy przyjąć do odliczenia od dochodu Pana - 100 % przekazanej darowizny, ale tylko do wysokości 10 % uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj