Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
US.06.VAT-443/482/04/EG
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.06.VAT-443/482/04/EG
Data
2004.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
próbki
przekazanie nieodpłatne
stawki podatku


Pytanie podatnika
czy nieodpłatne przekazanie partii 6.704 egzemplarzy czasopisma specjalistycznego z wytworzonego nakładu 8.000 egzemplarzy można potraktować jako przekazanie próbek – czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137 poz.926 z późn.zm.) wyjaśnia:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka od miesiąca maja 2004r wydaje czasopismo specjalistyczne pt. SFERA PRACY nr.ISSN 1732-4076 PKWiU 22.13. W celu zaistnienia w/w pisma na rynku Spółka podjęła decyzję o dostarczeniu pierwszego numeru pisma wybranej grupie osób, której te zagadnienia dotyczą, aby w ten sposób przekazać wszelkie informacje dotyczące sfery pracy i umożliwić kupowanie następnych numerów w ogólnodostępnej sieci sprzedaży lub poprzez prenumeratę.Wybrana grupa osób to prenumeratorzy dziennika ,,Rzeczypospoita", "Polityka ", "Newsweek". Nakład pierwszego numeru wynosi 8.000 egzemplarzy, z tego nieodpłatnie przekazano 6.704 egzemplarzy traktując je jako próbkę towarową; pozostałe egzemplarze w ilości 1.146 zostały skierowane do salonów sprzedaży prasy Empik, InMedio i Relay , a 150 - pozostało do dyspozycji spółki.

Spółka stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie pojedynczych egzemplarzy pisma potencjalnym klientom (prenumeratorom oraz reklamodawcom) powinno być potraktowane jako przekazanie próbek, czyli czynność związaną bezpośrednio z prowadzoną działalnością i nie wskazującą na działalność handlową, zgodnie z art.7 ust.3 i ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług , w związku z czym czynność ta nie podlega podatkowi VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.W myśl art.7 ust.2 pkt.2 w/w ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.Przepisu ust.2 – zgodnie z art. 7 ust.3 – nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Przez próbkę, zgodnie z treścią art.7 ust.7 w/w ustawy rozumie się najmniejszą ilość pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie cytowane przepisy prawa podatkowego zdaniem organu podatkowego nieodpłatne przekazanie przez Spółkę partii 6.704 egzemplarzy pisma z całości nakładu 8.000 egzemplarzy nie spełnia kryterium ustawowej definicji próbki, bowiem ilość i wartość przekazanych towarów wskazuje na działanie mające charakter handlowy, a więc przekazanie w/w towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla tego towaru i winno być udokumentowane fakturą wewnętrzną wystawioną, zgodnie z art.106 ust.7 cyt.ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj