Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-78/04/DP
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-78/04/DP
Data
2004.09.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość rozliczenia faktury pierwotnej wraz z fakturą korygującą wyłącznie w miesiącu otrzymania faktury korygującej ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29. 08. 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 24.08.2004r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 25.08.2004r.).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) -obowiązującej do dnia 30.04.2004r. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następowało – na podstawie art. 19 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy - nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.

W myśl § 48 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowiły wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty, o których mowa w § 49 (przepis ten regulował zasady wystawiania duplikatów). Natomiast z przepisu § 40 ust. 4 w/w rozporządzenia wynikało, że podatnik, który otrzymał fakturę potwierdzającą nabycie towarów i usług w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do cyt. ustawy, mógł obniżyć podatek należny o podatek naliczony określony w tej fakturze w miesiącu, w którym przypadał termin płatności określony w tej fakturze.

Zgodnie z obecnie obowiązującym przepisem art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku, jeżeli faktura dotycząca usług telekomunikacyjnych zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym j/w, to w zgodzie z art. 86 ust. 11 może on obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy.

Zagadnienia związane z wystawianiem i odliczaniem podatku naliczonego wynikającego z duplikatów faktur zostały uregulowane w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), z którego wynika, iż w przypadku faktur lub faktur korygujących nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego dokumenty inne niż oryginały tych faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty.

Zasady wystawiania faktur określa również rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). W myśl § 25 ust. 1 w/w rozporządzena, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż faktura VAT za powyższe usługi telekomunikacyjne została odesłana do wystawcy bez ujęcia jej w dokumentacji księgowej ani deklaracji VAT-7 za okres objęty jej rozliczeniem, tj. styczeń 2004 r., a następnie Spółka otrzymała od firmy telekomunikacyjnej w dniu 16.08.2004r. ponownie fakturę z dnia 14.01.2004 r. wraz z fakturą korygującą. Spółka uważa, iż ma prawo do dokonania rozliczenia faktury pierwotnej wraz z korektą ww. dokumentu w miesiącu sierpniu 2004 r. Nadmieniam, iż w zaistniałym stanie prawnym i faktycznym nie istnieje możliwość rozliczenia pierwotnej faktury wraz z fakturą korygującą w deklaracji VAT-7 za sierpień 2004 r. tzn. za miesiąc otrzymania faktury korygującej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj