Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-3-415/7/2004/JCH
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3-415/7/2004/JCH
Data
2004.09.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
podróż służbowa (delegacja)
użytkowanie (używanie)
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów poniesionych przez pracowników Izby Celnej z tytułu używania pojazdów stanowiących ich własność, dla potrzeb zakładu pracy, do celów służbowych w jazdach lokalnych podlega opodatkowaniu ?


Dla rozwiązania podniesionej kwestii maja zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):

W stanie prawnym do dnia 31 grudnia 2003 r. obowiązywał przepis art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy:

a/ w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) -do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden km przebiegu pojazdu,

b/ w jazdach lokalnych do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu, -określonych w odrębnych przepisach wydawanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Regulacja ta została jednak z dniem 01 stycznia 2004r., uchylona ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).

Stan prawny na dzień 01.01.2004r. Z dniem 01.01.2004r. zmieniło się wiele regulacji dotyczących zwolnień podatkowych, przewidzianych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy art. 1 pkt 10 lit a) tiret ósme powołanej noweli, uchylone zostało zwolnienie przedmiotowe, określone w cyt. art .21 ust. 1 pkt 22 ustawy.

Zatem od dnia 01.01.2004r. bez względu na przyjętą w przedsiębiorstwie formę rozliczenia (ryczałt kilometrowy, ewidencja przebiegu), zwrot kosztów z tytułu używania prywatnych pojazdów pracowników do celów służbowych w jazdach lokalnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniają z opodatkowania ekwiwalenty pieniężne za używanie przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiący ich własność. Zauważyć należy, iż zakres przedmiotowy zwolnienia określonego we wspomnianym pkt 22 nie mieści się w przepisie pkt. 13. W związku z powyższym uchylenie pkt 22 art. 21 ust. 1 ustawy oznacza całkowitą likwidację tego zwolnienia.

Stan prawny na dzień 01.05.2004r. Zwolnienie od podatku zwrotu kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych zostało wprowadzone przepisami art.1 pkt.1 lit. b) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 93, poz.894).Stosownie do art. 10 powołanej ustawy nowe rozwiązania zawarte w art.21 ust.1 pkt 23 b) weszły w życie z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, tj. z dniem 01.05.2004r. i maja zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia wejścia w życie powołanej noweli(art.9).

Jedną z przesłanek stosowania rozwiązań zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 23b) jest okoliczność , iż obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Zatem ryczałty za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych są zwolnione tylko wówczas, gdy obowiązek wypłacania ich pracownikom przez pracodawcę wynika wprost z innych ustaw, a także jeśli przepisy innych ustaw przewidują możliwość przyznawania prawa zwrotu tych kosztów (np. przepisy ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska, przepisy ustawy o lasach państwowych). Urząd Celny jako zakład pracy nie został objęty taka ustawą.

Mając na względzie powołane powyżej regulacje prawne stwierdzam, iż zwrot kosztów związanych z używaniem własnych pojazdów, do celów służbowych w jazdach lokalnych, wypłacany pracownikom Urzędu Celnego nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w 2004 roku i jest dla pracowników świadczeniem opodatkowanym wg stawki 19% , tym samym stanowisko Państwa jest niezgodne ze stanem prawnym obowiązującym od 01.01.2004r. w tym zakresie. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj