Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-197/04/CIP/03
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-197/04/CIP/03
Data
2004.08.12



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
kontrakt menedżerski
stacja paliw
usługi menedżerskie
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w związku ze zmianą art. 13, pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), która weszła w życie 01.01. 2004r:- ma obowiązek jako podatnik podatku od towarów i usług wystawienia faktury VAT z podatkiem 22%,- jeśli tak, to czy na własne nazwisko czy na nazwę firmy,- jeśli nie, to czy musi wystawić rachunek uproszczony bez podatku.Zdaniem Podatnika, za świadczone usługi menedżerskie powinien być rozliczony przez płatnika zlecającego kontrakt menedżerski, w związku z czym nie ma obowiązku wystawiać faktur VAT ani rachunków uproszczonych.


Podatnik zarządza stacją paliw na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego tytułu do 31 grudnia 2003r. wystawiał faktury VAT z 22% stawką podatku i składał miesięczne deklaracje VAT-7. Pytający oprócz usług zarządzania stacją paliw w ramach kontraktu menedżerskiego świadczy również usługi w zakresie rzeczoznawstwa budowlanego oraz obsługi procesów inwestycyjnych w budownictwie.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług (art. 2 ust. 2 w/w ustawy VAT), a także czynności zrównane ze sprzedażą wyszczególnione w art. 2 ust. 3 w/w ustawy VAT.

Usługami zaś w rozumieniu art. 4 pkt 2a w/w ustawy są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z przywołanych przepisów wynika, iż co do zasady wykonanie jakichkolwiek czynności, o których mowa w art. 2 w/w ustawy podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Równocześnie w myśl przepisu art. 47 w/w ustawy o podatku od towarów i usług minister właściwy do spraw finansów publicznych do dnia 31 grudnia 2005r. może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 7 ust. 1 zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 47, w § 67 ust. 1, pkt 15) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W myśl natomiast art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r. nadanym nowelizacją ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt. 7.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik wykonuje usługi menedżerskie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W świetle treści art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dnia 1 stycznia 2004r. świadczenie przez Pytającego usług menedżerskich na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie jest uznawane za pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz za działalność wykonywaną osobiście, która zgodnie z § 67 ust. 1, pkt 15) w/w rozporządzenia podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do zapytania w sprawie dokumentowania wykonywanych w ramach działalności gospodarczej na podstawie kontraktu menedżerskiego czynności zarządzania stacją paliw, należy wskazać na treść § 34 w/w rozporządzenia, zgodnie z którym zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”, z wyjątkiem podatników:

  1. korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy,
  2. wykonujących wyłącznie czynności wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnione określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ustawy.

Jeżeli zatem Podatnik wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z podatku od towarów i usług, nie wystawia faktur VAT. W takim przypadku dokumentowanie wykonywanych czynności odbywa się zgodnie z przepisami art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) poprzez wystawienie rachunku.

Jeżeli natomiast Podatnik wykonuje obok czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług także inne czynności opodatkowane tym podatkiem całą swoją sprzedaż dokumentuje fakturami VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym Zapytujący jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym obok zwolnionych przedmiotowo usług menedżerskich, świadczonych marginalnie w stosunku do całości działalności gospodarczej, również podlegające opodatkowaniu usługi w zakresie rzeczoznawstwa budowlanego i obsługi procesów inwestycyjnych w budownictwie. Dla udokumentowania powyższych czynności Podatnik winien zatem wystawiać faktury VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj