Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-4431/40/AZ/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-4431/40/AZ/04
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
cena nabycia
komis
marża
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
samochód używany
sprzedaż
sprzedaż komisowa


Pytanie podatnika
Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodów używanych w auto-handlu i sprzedaży komisowej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz.926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 2004.08.26 (data wpływu 2004.08.27) w sprawie udzielenia odpowiedzi na temat: zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodów używanych w auto-handlu i sprzedaży komisowej oraz prawa do odliczania podatku naliczonego, informuje co następuje:

Z przesłanego przez Pana pisma wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na skupie i sprzedaży (w tym również komisowej) samochodów używanych. Pana zdaniem w przepisach nowej ustawy o podatku od towarów i usług nie dość jasno wyartykułowano czy wartość obrotu uzyskiwana ze sprzedaży towarów używanych podlegająca opodatkowaniu na tzw. „opodatkowaniu marży” stanowi w całości obrót opodatkowany. W związku z tym rodzi się wątpliwość czy przysługuje Panu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego czy tylko do części związanej z opodatkowaniem samej marży.

Opowiadając na zadane pytanie należy stwierdzić, iż od 1 maja 2004 r umowy komisu nie są już „świadczeniem usług” a „dostawą towarów”. W myśl bowiem art.7 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) przez dostawę towarów o której mowa w art.5 ust.1 pkt.1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Zgodnie z art.30 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla komisanta kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta.

W świetle powyższego w przypadku wydania (sprzedaży) osobie trzeciej samochodu będącego przedmiotem umowy komisu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku.

Podkreślić należy, że podatnik dokonujący dostawy towarów używanych (dotyczy to zarówno klasycznego systemu kupna-sprzedaży jak również sprzedaży w systemie komisowym) może skorzystać ze szczególnych procedur w zakresie opodatkowania.Zgodnie bowiem z art. 120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych,dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, która ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Zgodnie z art.120 ust.10 cytowanej ustawy, przepis ust.4 dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:

    1)osoby fizycznej, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15
    2)podatników, o których mowa w art.15 jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt.2 lub art.113
    3)podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust.4

Na potrzeby dokonywania rozliczeń wg procedur szczególnych przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (art.120 ust.2 pkt.4)

Reasumując, przy sprzedaży samochodów używanych zarówno w sprzedaży komisowej w przypadku zachowania warunków wynikających z art.120 ust.10 nowej ustawy o VAT, możliwe jest zastosowanie procedury szczególnej, polegającej na opodatkowaniu marży, rozumianej jako różnica pomiędzy ceną nabycia a ceną sprzedaży. W tym przypadku w deklaracji podatkowej VAT-7 wykazywana jest podstawa opodatkowania czyli marża. W razie braku możliwości zastosowania opodatkowania marży odsprzedawanych samochodów i wystawiania w jej wyniku „faktury VAT marża”, podatnik zobowiązany jest obliczać VAT od pełnej należności za sprzedawane samochody, wystawiając standardową „fakturę VAT”. W tym przypadku w deklaracji wykazana być winna jako podstawa opodatkowania kwota należna pomniejszona o kwotę podatku pobranego od dostawy. Zarówno w przypadku sprzedaży towarów używanych w systemie kupna-sprzedaży (auto-handel) jak również systemie sprzedaży komisowej przy zastosowaniu procedury „opodatkowanie marży” nie występuje sprzedaż zwolniona a co za tym idzie podatnik posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością na zasadach ogólnych bez uwzględnienia regulacji w zakresie częściowego odliczania podatku naliczonego zawartych w art.90 i 91 cyt. ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj