Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BPI/443-221/03
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BPI/443-221/03
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
dokumenty celne
eksport (wywóz)


Pytanie podatnika
Jakie dokumenty potwierdzają czynność wykonania eksportu towarów poza terytorium wspólnoty Europejskiej?


Zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust.1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez ustawodawcę lub w jego imieniu. Zgodnie z art.19 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w eksporcie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z art.41 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w art.4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Ze stanu faktycznego wynika, że jednostka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów metalowych oraz ich eksporcie poza terytorium Wspólnoty Europejskiej.Zgodnie z cytowanymi na wstępie przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług eksportem w rozumieniu powyższego aktu prawnego (patrz art.2 pkt8), jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (patrz art.19 ust.6). Zatem należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku istotna jest forma potwierdzenia wykonanej czynności eksportu, która dokonywana jest przez urząd celny. Ustawodawca konstruując przedmiotowe przepisy uzależnił stwierdzenie zaistnienia eksportu towarów oraz powstania obowiązku podatkowego w tym eksporcie od potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza państwowe terytorium wspólnoty. Oznacza to, że ww. potwierdzenie (pochodzące także od któregoś z państw członkowskich) nie może być dokonane w dowolnej formie, lecz musi zostać sporządzone w formie określonej przepisami prawa tak by stanowiło dokument urzędowy będący dowodem potwierdzającym wykonanie czynności eksportu. Tutejszy organ podatkowy informuje, że przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie określają formy takiego potwierdzenia, jednakże musi być ono zgodne z postanowieniami VI Dyrektywy, która w swym zakresie stanowi, że dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ja dokument, potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty. Z powyższego wynika, że forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest urzędowo określona w każdym z krajów członkowskich a tym samym odmienna w zależności od kraju z którego urzędu celnego towary są wywożone.

Naczelnik tutejszego organu podatkowego informuję, że forma dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty została zdefiniowane ustawą z dnia 19 marca 2004r. prawo celne (Dz. U z 2004r. Nr 68, poz.622) oraz aktami wykonawczymi do niniejszej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj