Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/66/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/66/04
Data
2004.06.25


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
licencja
miejsce świadczenia usług
program komputerowy


Pytanie podatnika
Według jakich zasad opodatkować sprzedaż dla firmy niemieckiej wytworzonych przez siebie programów komputerowych, wg jakiej stawki podatku VAT oraz czy z tego tytułu istnieje obowiązek składania informacji podsumowujących?


Działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 11.05.2004 r. (data wpływu 14.05.2004 r.), wg jakich zasad opodatkować sprzedaż dla firmy niemieckiej wytworzonych przez siebie programów komputerowych, wg jakiej stawki podatku VAT oraz czy z tego tytułu istnieje obowiązek składania informacji podsumowujących, uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei art. 8 ust. 1 pkt 1 przywołanej wyżej ustawy definiuje, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Sprzedaż programów komputerowych, jak również licencji stanowi usługę, o której mowa w wyżej przywołanym art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dla ustalenia zasad opodatkowania opisanych wyżej czynności kluczowym jest określenie miejsca świadczenia przedmiotowej usługi. Zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Odstępstwo od wyrażonej wyżej zasady zawarto m.in. w ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 1 art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl przywołanych przepisów w przypadku usług polegających na sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw – gdzie usługi ww. świadczone są na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Biorąc powyższe pod uwagę przedmiotowe usługi winny zostać opodatkowane w Niemczech według stawki tam obowiązującej dla tego rodzaju usług. Dodatkowo tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż na podstawie art. 17 ust. 2 w przypadku usług, których dotyczy zapytanie podatnikiem w każdym przypadku jest usługobiorca.

Odnośnie obowiązku składania informacji podsumowujących tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek składania deklaracji podsumowujących ciąży na podatnikach, o których mowa w art. 15, dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9 - 12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, a co za tym idzie - wykonując czynności opisane w piśmie nie ma pan obowiązku składania takich informacji.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązują na dzień udzielenia odpowiedzi.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj