Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
IUSBIII/436/78/04/KK
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSBIII/436/78/04/KK
Data
2004.09.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
podatek liniowy
skup walut
sprzedaż walut
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowana jest działalność polegająca na skupie i sprzedaży walut na rynkach zagranicznych?


W związku ze złożonym przez Pana w dniu 08.06.2004r. i uzupełnionym w dniu 24.06.2004r. zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług działalności polegającej na skupie i sprzedaży walut na rynkach zagranicznych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

I. w zakresie podatku dochodowego

Zgodnie z art. 9 a ust.2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30 c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20-go stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis ust. 3 art. 9 a stanowi, iż jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w cytowanym wyżej art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, art. 30, art. 30d i art. 44 ust. 4 wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Przepis art. 5 a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004r. stanowi, iż pozarolnicza działalność gospodarcza – oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4 – 9.

Z powołanego na wstępie pisma oraz jego uzupełnienia wynika, że będzie Pan wykonywał usługi polegające na skupie i sprzedaży walut zachodnich na rynkach finansowych, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 65.12.10 – 00.90 (usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione).

W świetle cytowanej wyżej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej określonej na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwane przez Pana przychody będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, a zatem występuje możliwość wyboru opodatkowania dochodu z tej działalności na zasadach określonych w art.30c ustawy tj. według stawki 19% podstawy obliczenia podatku.

II. w zakresie podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W piśmie z dnia 2306.2004r. wskazał Pan, że usługi polegające na skupie i sprzedaży walut sklasyfikowane zostały w grupowaniu PKWiU 65.12.10-00.90 „Usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie wymienione”.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeżeli będzie Pan wykonywał czynności, które można zaliczyć do usług w rozumieniu ww. art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług a przedstawiona klasyfikacja statystyczna jest prawidłowa, to będą miały wówczas zastosowanie uregulowania zawarte w art. 27 ust. 3 i 4 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 27 ust. 3 – w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

– miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Stosownie natomiast do ww. art. 27 ust. 4 – przepis ust. 3 stosuje się do usług m.in. wymienionych w punkcie 4 tj. bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki.

W związku z powyższym jeżeli usługi będą świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę to będą podlegały opodatkowaniu w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania usługobiorcy, niezależnie od tego gdzie usługi te faktycznie zostały wykonane.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 1 (poz. 3 załącznika Nr 4 ) ww. ustawy o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku usługi sklasyfikowane według PKWiU Sekcja J ex (65-67) „Usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem usług wymienionych w punktach 1 – 9” a zatem usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane – PKWiU 65.12.10-00.90.

Ponadto stosownie do art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W związku z tym w odniesieniu do czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj