Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBI/423/140/04/MJ
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBI/423/140/04/MJ
Data
2004.09.03



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
gospodarka komunalna
samorząd terytorialny
świadczenie nieodpłatne



Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), „przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie”.

Przy definiowaniu pojęcia „spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego” należy kierować się przepisami ustaw:

• z dnia 05 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590, ze zmianami),

• z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zmianami),

• z dnia 05 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, ze zmianami),

• z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43, ze zmianami),

Gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, które mają na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług w sposób nieprzerwany. Zadania te obejmują oprócz problemów dotyczących zaopatrzenia w energię cieplną i elektryczną oraz gaz, gospodarki terenami, ochrony środowiska, także problem dotyczący gospodarki wodnej oraz zaopatrzenia w wodę.

Zatem spółki prawa handlowego, których udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego, wykonujące ww. zadania zaliczane są do spółek użyteczności publicznej.

Z przedstawionego przez wnioskującą Spółkę stanu faktycznego wynika, że Gmina ... , będąca wyłącznym udziałowcem wnioskującej Spółki, przekazała tejże Spółce na podstawie zawartej w dniu 15 lipca 2002 r. umowy użyczenia, część posiadanych środków trwałych tj. sieci wodne i kanalizacyjne w nieodpłatne używanie i pobieranie pożytków.

Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zmianami) „przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”.

Nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych polega na uzyskaniu przez podatnika przychodu bez ekwiwalentnego świadczenia wzajemnego. Jest to zjawisko gospodarcze i takie zdarzenie prawne , którego następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, tj. takim, w którym korzyść majątkową ma otrzymać tylko jedna strona.

Jakkolwiek ustawa podatkowa nie precyzuje tego, co w jej rozumieniu jest świadczeniem nieodpłatnym, to wszakże nie powinno ulegać wątpliwości, iż pojęcie to związane jest ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i rozumiane być musi jako świadczenie, z którym nie jest związana jakakolwiek zapłata.

Wnioskująca Spółka otrzymując w użytkowanie od Gminy ... , na podstawie umowy użyczenia środki trwałe osiągnęłaby przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, które zgodnie z ww. art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegałyby opodatkowaniu. Jednakże w artykule tym jest zawarte wyłączenie, określające warunek kiedy świadczenie to nie stanowi przychodu dla Spółki tj. w przypadku, gdy Spółka otrzymała od Gminy tj. od jednostki samorządu terytorialnego środki trwałe (sieci wodne i kanalizacyjne) w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Zatem, jeżeli wnioskująca Spółka, prowadząc działalność gospodarczą o charakterze użyteczności publicznej w zakresie dostawy wody i odprowadzaniem ścieków, zalicza się do jednego z w/w w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmiotów, przychód określony w tym artykule, z tytułu nieodpłatnych świadczeń nie powstaje.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj