Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miliczu
PD 415/10/04
z 18 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/10/04
Data
2004.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Miliczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
internet
wartość początkowa


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej działalności (kawiarnia) uruchomiono radiowe usługi internetowe. Urządzenia nadawcze stanowią środek trwały podatnika. Odbiorcom instalowane jest urządzenie odbiorcze, które stanowi własność podatnika. Klient płaci jedynie za montaż i korzystanie z internetu. Wartość pojedynczego urządzenia odbiorczego nie przekracza 1000 zł. Czy wartość urządzenia odbiorczego podwyższa wartość środka trwałego czy można ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów działalności?


Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z poz. zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r., w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) urządzenia i aparatura odbiorcza należą do rodzaju 621. Dla tego rodzaju środków trwałych stawka amortyzacyjna wynosi 10%.
Wartość pojedynczego urządzenia odbiorczego będącego Państwa własnością nie przekracza wartości 1000 zł. W związku z powyższym będzie miał zastosowanie art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: “Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.”
Reasumując, powyższe wydatki na zakup urządzeń odbiorczych można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj