Interpretacja Urzędu Skarbowego w Raciborzu
IPD1-423/3/2004
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IPD1-423/3/2004
Data
2004.09.02



Autor
Urząd Skarbowy w Raciborzu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
spółka wodna
zwolnienia przedmiotowe



Jednostka zwróciła się o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości stosowania zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do osiąganych dochodów. Z informacji zawartej w pismach wynika, że urządzenia melioracji szczegółowej utrzymywane są ze składek rolników. W związku z tym sformułowano zapytanie czy w przypadku niewykorzystania w danym miesiącu składek członkowskich w 100% na utrzymanie urządzeń melioracyjnych „należy od tych pozostałości płacić podatek dochodowy.” Ponadto czy składka członkowska oraz dotacje podmiotowe i przedmiotowe na rzecz Spółki wodnej są przychodami Związku. Jednocześnie przedstawiono swoje stanowisko w sprawie tj., że jednostka jako związek spółek wodnych, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wymienionego w art. 17 ust. 1 pkt 4 u. p. d. p., ponieważ wykonuje usługi związane z ochroną środowiska.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że począwszy od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca znacząco ograniczył zakres przedmiotowych zwolnień wymienionych w art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), m.in. został uchylony pkt 8 w ust. 1 tego artykułu, na podstawie którego ze zwolnienia korzystały dochody spółek wodnych i ich związków, przeznaczone na cele statutowe. W oparciu o przepisy przejściowe wymienione w art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), zwolnienie to w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. stosuje się do końca br. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. Również podatnicy, którzy korzystają z tego zwolnienia i przeznaczą, a nie wydatkują osiągnięty do końca 2004 r. dochód na realizację celów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 8, zachowują prawo do zwolnienia w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r. W tym zakresie stosuje się także przepisy dot. utraty prawa do tego zwolnienia w brzmieniu jaki obowiązywał do dnia 31 grudnia 2003 r.

Natomiast w dalszym ciągu funkcjonuje zwolnienie przedmiotowe w stosunku do podatników, których celem statutowym jest m. in. działalność w zakresie ochrony środowiska, w części przeznaczonej na te cele (art. 17 ust 1 pkt 4 tej ustawy). Niewątpliwie spółki wodne i ich związki działające na podstawie ustawy z dnia 18.07.2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.), która jest przepisem określającym szczegółowe zasady ochrony wód, realizuje zadania w zakresie ochrony środowiska (art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27.04.2001 r.-Prawo ochrony środowiska –Dz. U. Nr 62, poz. 627). Na podstawie art. 164 ustawy Prawo wodne, spółki wodne są organizacjami, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne lub prawne i mają na celu zaspokajanie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami. Są one tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych. Według tego artykułu spółki wodne mogą łączyć się w związki spółek wodnych, a do związków spółek wodnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółek wodnych (ust. 8 i 9 art. 164). Ponieważ formą organizacyjną działania są według tej ustawy spółki lub związki spółek wodnych, nie ma możliwości zastosowania zwolnienie wymienionego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten bowiem zgodnie z ust. 1c art. 17 nie ma zastosowania w spółkach, jednocześnie z uwagi na to, że w myśl art. 164 ust 9 ustawy Prawo wodne przepisy dotyczące spółek mają zastosowanie do ich związków, art. 17 ust. 1 pkt 4 nie ma zastosowania także do związków spółek wodnych.

Spółki wodne mogą korzystać z pomocy państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w formie dotacji podmiotowych z budżetu państwa oraz dotacji z budżetu jednostek samorządu terytorialnego przeznaczanych w szczególności na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji, również członkowie spółek są zobowiązani do wnoszenia składek i innych określonych w statucie świadczeń, niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki. (art. 164 ust 5 oraz art. 170 Prawa wodnego). W przypadku gdy zgodnie z art. 164 ust. 8 Prawa wodnego, spółki wodne łączą się w związki spółek wodnych, wymienione przychody stają się przychodami związku spółek wodnych. W art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatki dochodowym od osób prawnych ustawodawca określił, jako wolne od podatku dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie art. 16 a – 16 m tej ustawy.

W tym więc kontekście tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska jednostki co do możliwości stosowania zwolnienia wymienionego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W trakcie roku podatkowego podatnicy tego podatku zobowiązany są do składania deklaracji podatkowych, a w przypadku wystąpienia dochodu do wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Jednakże ostateczne rozliczenie następuje w zeznaniu rocznym, którego termin do złożenia upływa 31 marca roku następnego. W przypadku gdy z rozliczenia rocznego wynika, że nie wystąpił dochód, lub wpłacone zaliczki są wyższe od podatku należnego wynikającego z zeznania, różnica ta stanowi nadpłatę, która podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj