Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PD I 415-420-21/04
z 1 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-420-21/04
Data
2004.03.01



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki
opłata komornicza
opłaty sądowe
opłaty za czynności egzekucyjne
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy zasądzone przez sąd lecz nie zapłacone przez dłużnika należne wierzycielowi odsetki od wierzytelności nieściągalnych stanowią koszt uzyskania przychodu u wierzyciela?
Czy u wierzyciela stanowią koszt uzyskania przychodu wydatki dotyczące opłat sądowych, komorniczych i innych poniesionych w związku z dochodzeniem niezapłaconych należności od dłużnika?


Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem w rozumieniu tego przepisu będzie więc zarówno kwota otrzymana jako zapłata za określony towar lub wykonaną usługę, jak i kwota należna z tytułu spełnienia tego świadczenia, a więc taka co do której minął okres zapłaty (spełnienia świadczenia przez dłużnika), mimo że kwota ta nie została faktycznie przez wierzyciela otrzymana.
Tak rozumiany przychód obejmuje również odsetki, w tym także odsetki ustawowe należne z tytułu opóźnienia się przez dłużnika z zapłatą za otrzymany towar a także z całkowitym lub częściowym brakiem zapłaty. Z tym że w przypadku odsetek przychodem dla celów podatkowych są tylko odsetki faktycznie otrzymane a nie należne (np. zasądzone przez sąd).
Wynika to z zapisu art. 14 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym nie uznaje się za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.
Analogicznie u dłużnika kosztem podatkowym są odsetki faktycznie zapłacone a nie zarachowane (art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy).
W sytuacji opisanej w piśmie podatnika mamy do czynienia z zasądzeniem przez sąd odsetek ustawowych w związku z brakiem zapłaty należności przez dłużnika za wykonana usługę.
Odsetki te zostały zasądzone (są zatem należne) lecz faktycznie wierzyciel ich nie otrzymał.
Nie stanowią zatem u wierzyciela przychodu, a u dłużnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.
Zatem pogląd podatnika - iż nie zapłacone przez dłużnika odsetki ustawowe zasądzone przez sąd, stanowią jego stratę i dlatego należy zaliczyć je do kosztów podatkowych -jest niesłuszny.
Kosztem uzyskania przychodu z danego źródła przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Uznanie kosztu za koszt uzyskania przychodów uzależnione jest więc od związania go z przychodem takim związkiem przyczynowo–skutkowym, który oznacza, że poniesienie wydatku miało lub mogło mieć w kategoriach obiektywnych wpływ na powiększenie przychodu.
W analizowanej sprawie należne lecz nie zapłacone wierzycielowi przez dłużnika odsetki nie są u wierzyciela kosztem uzyskania przychodu dla celów podatkowych, gdyż wierzyciel nie poniósł żadnego wydatku a utracone korzyści z tytułu nie otrzymanych odsetek nie są takim wydatkiem i nie stanowią kosztu uzyskania dla celów podatkowych.
Ponadto należy wskazać, iż warunkiem zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wierzytelności nieściągalnych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 jest uprzednie zarachowanie tych wierzytelności do przychodów należnych na podstawie art. 14 i których nieściągalność została uprawdopodobniona w rozumieniu ust. 2 tego przepisu.
Natomiast poniesione przez wierzyciela wydatki z tytułu opłat sądowych, komorniczych i innych związanych z dążeniem do odzyskania od dłużnika należnej zapłaty za wykonaną usługę, na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj