Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-300/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-300/04
Data
2004.09.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
euro
faktura VAT


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest wystawienie dla kontrahenta krajowego, który posiada konto EURO, faktury VAT w walucie EURO?


Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy możliwe jest wystawienie dla kontrahenta krajowego, który posiada konto EURO, faktury VAT w walucie EURO.

Zdaniem Podatnika, przepisy rozporządzenia Ministra Fiansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), niejednoznacznie precyzują podatników, których dotyczą faktury wystawionew walutach obcych.

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, należy stwierdzić co następuje;

Zgodnie z przepisami § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dane dotyczące podatnika oraz nabywcy, datę dokonania sprzedaży, nazwę towaru lub usługi, jednostkę miary, cenę jednostkową, stawki podatku, kwotę podatku, wartość sprzedaży brutto, kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Ponadto w myśl przepisów § 12 ust. 6 przywoływanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r., kwotę podatku w fakturze sprzedaży wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności.

Sposób przelicznia kwot wykazanych w fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, regulują natomiast przepisy § 37 ust. 1, 2, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Zgodnie z § 37 ust. 1 przywoływanego rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane w fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia. Jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wtedy do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 cyt. rozporządzenia). W przpadku niewystawienia faktury w terminie,w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (§ 37 ust. 3 w/w rozporządzenia).

Uwzględniając w/w przepisy rozporządzeń Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. stwierdzić należy, iż nie zawierają one regulacji dotyczących uprawnień dla polskiego podmiotu (w tym przypadku Wnioskującej) do wystawiania krajowemu kontrahentowi faktury VAT w EURO, z tym jednak zastrzeżeniem, że kwota podatku od towarów i usług winna być wyrażonaw złotych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj