Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
U.S.XIII-415/24/2004
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.XIII-415/24/2004
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Umowa z Bankiem Pekao S.A. o systemetyczne gromadzenie oszczędności w Kasie Mieszkaniowej obowiązywała do 30.11.2003 r. jednakże dotychczas (tj. w 2004 r.) nie została w Banku złożona dyspozycja wycofania oszczędności. Wycofanie oszczędności z Kasy Mieszkaniowej planowane jest na początku 2005 r. . Czy wobec braku takiej dyspozycji i przeksięgowania przez Bank oszczędności na konto nieoprocentowane można mówić o wycofaniu oszczędności z Kasy Mieszkaniowej? Czy nie wystapi obowiązek zwrotu ulgi z tytułu oszczędzania, jeśli do końca roku, w którym podejmę z Banku w/w oszczędności wydatkuję je na remont domu?


Odpowiadając na Pani zapytanie z dnia 27 lipca 2004 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia co następuje:

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134, poz. 1509) podatnicy, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ten cel, zachowują prawo do odliczania wydatków z tego tytułu (poniesionych po dniu 1 stycznia 2002r.) do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Ze złożonych przez Panią do tutejszego organu podatkowego informacji o odliczeniu wydatków mieszkaniowych będących załącznikami do zeznań rocznych wynika, iż w latach 1996-2003:– poniosła Pani wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej w wysokości 17.780,00 zł.,– zrealizowana przez Panią ulga z tego tytułu stanowi 5.334,00 zł.,

Ze złożonego przez Panią pisma, jak również informacji uzyskanych z Banku Pekao Sa, GRUPA PEKAO SA, Kasa Mieszkaniowa, (...) wynika, iż w dniu 31.12.1996r. zawarła Pani z Kasą Mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy Nr (...). Umowa powyższa, zawarta początkowo na 36 miesięcy obowiązywała do dnia 31.11.1999r. Aneksem do w/w umowy z dnia 08.12.1999r. okres oszczędzania wydłużony został do 48 miesięcy, tj. do dnia 30.11.2000r. Kolejnym aneksem z dnia 23.11.2000r. okres oszczędzania został wydłużony o 84 miesięcy, tj. do dnia 30.11.2003r. Ponadto w/w Bank potwierdził, iż po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania nie złożyła Pani „Dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania”, jak również nie złożyła Pani Aneksu wydłużającego po raz kolejny okres oszczędzania. W powyższej sytuacji zgromadzony przez Panią depozyt został z dniem 01.03.2004r. przeksięgowany na konto nieoprocentowane i środki zgromadzone nadal pozostają na Pani koncie.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.Nr 133, poz. 654 z późn.zm.) Zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. W związku z powyższym celem systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie w ten sposób zgromadzonych oszczędności wraz z kredytem na wskazane w w/w ustawie cele mieszkaniowe. Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy posiadacz rachunku po zakończeniu fazy systematycznego gromadzenia oszczędności może również wycofać zgromadzone oszczędności z kasy mieszkaniowej bez zaciągania kredytu i przeznaczyć je na cele mieszkaniowe wskazane w art. 8 ust. 2 w/w ustawy, tj.: 1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,3. remont domu albo lokalu, , z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z przepisem art. 27a ust 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku „ jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie (...) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.” Powyższa regulacja ma zastosowanie również po 1 stycznia 2002 roku, co wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134, poz. 1509) późn. zm.).

Zgodnie z wyjaśnieniami Banku, o którym mowa w niniejszym piśmie, wycofanie oszczędności gromadzonych w kasie mieszkaniowej następuje z chwilą złożenia „Dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania” w Oddziale Banku Pekao SA obsługującym klientów Kasy Mieszkaniowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie doszło do wycofania środków z tytułu gromadzenia przez Panią oszczędności w Kasie Mieszkaniowej. Dopiero złożenie przez Panią w/w dyspozycji może mieć wpływ na ewentualne wystąpienie obowiązku zwrotu ulgi. W związku z powyższym, jeśli zgodnie z Pani zamierzeniami, dokona Pani wycofania oszczędności po dniu 1 stycznia 2005 roku i wydatkuje je Pani zgodnie z w/w celami mieszkaniowymi do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie (tj. do końca 2005r.), nie straci Pani prawa do przedmiotowej ulgi. W przypadku remontu domu należy mieć na względzie brzmienie wyżej cytowanego przepisu art. 8 ust.2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw, który preferuje jako cel mieszkaniowy remont domu albo lokalu, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania.

Obowiązek zwrotu ulgi, tj. obowiązek doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie kwoty uprzednio odliczonych z tego tytułu wystąpi, o ile:· wycofa Pani oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej w danym roku podatkowym, a następnie wycofaną kwotę wydatkuje Pani zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w następnych latach,· wycofa Pani oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej w danym roku podatkowym, a następnie wydatkuje je Pani na inne cele niż wymienione w art.8 ust. 2 w/w ustawy (cele mieszkaniowe). W przypadku częściowego wydatkowania wycofanych oszczędności na wskazane w niniejszym piśmie cele mieszkaniowe będzie na Pani ciążył obowiązek doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności jedynie tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności niewydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj