Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I-443/41/04
z 18 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I-443/41/04
Data
2004.06.18



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość miejscowa organów podatkowych


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zakup przez Spółkę towarów w Chinach i Hong-Kongu a następnie bezpośrednia jego sprzedaż na Ukrainę, do Rosji, na Litwę, Łotwę i do Niemiec, będzie podlegać przepisom o podatku od towarów i usług.


Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo Spółki z dnia 14 maja 2004r, (wpływ do tut. Organu 18 maja 2004r) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem czy zakup przez Spółkę towarów w Chinach i Hong-Kongu a następnie bezpośrednia jego sprzedaż na Ukrainę, do Rosji, na Litwę, Łotwę i do Niemiec, będzie podlegać przepisom o podatku od towarów i usług. Zaznacza się, że przedmiotowy towar będzie trafiał bezpośrednio z Chin lub Hong-Kongu do odbiorcy z pominięciem Spółki ,,...".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza dokonywać zakupu towarów w Chinach i Hong-Kongu a następnie sprzedawać go bezpośrednio na Ukrainę, do Rosji, na Litwę , Łotwę i do Niemiec. Strona podkreśla, iż zamówiony towar będzie trafiał bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy z pominięciem Spółki ,,...". Spółka informuje, iż dostawca będzie wystawiał fakturę Spółce ,,...", przy czym Spółka będzie doliczać do ceny towaru marżę i wystawiać drugą fakturę VAT dla odbiorcy. Strona płacić będzie za towary kupowane w Chinach i będzie otrzymywać zapłatę za towary sprzedawane na Ukrainę, do Rosji, Litwy, Łotwy i Niemiec. Ceny sprzedaży towarów będą odpowiednio wyższe od cen zakupu o % stosownej marży.

Tut. Organ zauważa, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ,,podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W artykule 2 pkt 1 - 4 ustawodawca wskazał, iż pod pojęciem terytorium kraju należy rozumieć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast pod pojęciem ,,terytorium Wspólnoty" rozumie się w ustawie terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej a w ujęciu ustawy ,,terytorium państwa trzeciego" to terytorium niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty. Podatek od towarów i usług jest podatkiem terytorialnym, wobec czego jest on naliczany od transakcji, które mają miejsce, bądź traktowane są jako mające miejsce na ściśle określonym terytorium. W przypadku gdy wykonanie danej czynności opodatkowanej będzie miało miejsce poza określonym terytorium, czynność ta będzie opodatkowana w danym kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 cyt. ustawy przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, natomiast punkt 8 ww artykułu stanowi, iż przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz wykonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu;

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8.

Wobec powyższego omiawiana sytuacja nie stanowi importu towarów, eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą , w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Muszą więc być spełnione łącznie dwa warunki, aby opodatkować PCC czynność cywilnoprawną, której przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą:

1 - nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP (w przypadku Spółki warunek ten jest spełniony),

2 - sama czynność cywinoprawna dokonywana jest na terytorium RP (czyli sama umowa kupna lub sprzedaży towarów zawierana jest w Polsce).

Jeżeli więc Spółka mająca siedzibę na terenie RP zawarła (-dokonała czynności) umowy kupna – sprzedaży towaró również na terytorium RP – wówczas czynność cywilno-prawna podlega opodatkowaniu podatkiem czynności cywilnoprawnych na podstwaie i na zasadach ustawy z dnia 9 września 2000r.

Właściwość organu podatkowego, właściwego miejscowo w takim wypadku, określa art. 13 ustawy.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj